Technologia LED w służbie motoryzacji

Odkąd technologia wykorzystania diody elektroluminescencyjnej do wytwarzania światła pojawiła się w masowej produkcji, a stało się to około sześćdziesięciu lat temu w USA, staje się ona coraz bardziej popularniejsza. Mnogość możliwych jej zastosowań jest tak duża, że już właściwie ciężko wymienić jakąkolwiek dziedzinę, w której nie można by skorzystać z dobrodziejstw LED. Również i szybkość rozwoju możliwości diod ledowych oraz jej niski koszt eksploatacji sprawiają, że coraz częściej i chętniej wykorzystuje się je nie tylko do oświetlenia domu czy hali fabrycznej, ale także w motoryzacji.

Zmiana polskiego prawa o światłach


Zjawisko to jest szczególnie widocznie zwłaszcza od momentu, kiedy przepisy polskiego prawa narzuciły na kierowców obowiązek ciągłego korzystania podczas jazdy ze świateł. Niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia czy nocy musimy teraz pamiętać o tym, żeby mieć zapalane światła co według ekspertów zwiększa widoczność auta na drodze i ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo użytkowników dróg.


O ile przedmiotem dyskusji jest ciągle konieczność używania świateł w pogodne, jasne dni, to chyba nikogo nie dziwi już konieczność stosowania oświetlenia w czasie gorszej pogody.
Przeciwnicy konieczności stosowania świateł do jazdy podczas dnia argumentują, że powoduje to szybsze zużycie się elementów samochodu takich jak żarówki, alternator i ogólnie całej elektroniki, oraz że przez taką konieczność zwiększa się zużycie paliwa. Według nich ma to nie tylko znaczenie ekonomiczne ale jest również szkodliwe dla środowiska ze względu na większą ilość spalin oraz konieczność utylizowania niebezpiecznych związków znajdujących się w żarówkach.

Jak działają światła led?


Jest w tych stwierdzeniach nieco racji, ale te wszystkie problemy mogą w łatwy sposób rozwiązać światła led do jazdy dziennej.
Warto tu przypomnieć że diody led dzięki wykorzystaniu zjawiska elektroluminescencji zużywają kilkukrotnie mniej energii od tradycyjnie wykorzystywanych żarówek i świetlówek. Dzieje się tak ponieważ ta technologia jest w stanie praktycznie całą pobieraną energię elektryczną przekształcić bezpośrednio w światło bez wytwarzania ciepła, które w tradycyjnej żarówce pochłania większą część prądu.


Dzięki temu zjawisku podczas używania świateł led podczas całej doby nie występuje niekorzystne zjawisko większego zużycia paliwa potrzebnego do zasilenia układu oświetlenia. Co więcej żywotność diod ledowych jest na tyle duża, że nie ma obaw o częstszą konieczność ich zmiany niż ma to miejsce w klasycznych żarówkach, zatem za ich użyciem przemawia zarówno ekonomia jak i ekologia.

Redakcja