Jak dbać o klocki hamulcowe?

Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych pod względem bezpieczeństwa w naszym samochodzie. Wszelkiego rodzaju piski, hałasy dobiegające z układu hamulcowego mogą zacząć napawać nas lękiem. W pierwszej kolejności diagnozę pojazdu można przeprowadzić na własną rękę, samodzielnie. Jeśli jednak nasza wiedza na temat użytkowania auta jest na niskim poziomie, lepiej auto oddać specjalistom w tej dziedzinie, którzy postarają się dość dokładnie zdiagnozować problem, z którym się borykamy. Dobrze gdy układ hamulcowy posiada zamontowane czujniki zaświadczające o poziomie ich zużycia.

Niekiedy w trakcie kolejnych napraw, jakim poddajemy nasze auto może się okazać, że wszystko to jest wynikiem nieodpowiednio skomponowanych materiałów. Poszczególne elementy układu hamulcowego wykonane są z takich materiałów, które powodują wzajemne ścieranie się. Musimy jednak przyznać, że piszczenie układu hamulcowego jest niezwykle niebezpieczne dla kierujących. W wielu przypadkach to uczestnicy ruchu drogowego są sami sobie winni. W układzie hamulcowym może pojawić się korozja. Wtedy nietrudno na o awarię całego układu hamulcowego.

Kiedy dochodzi do nadmiernej eksploatacji klocków hamulcowych?

Do nadmiernej eksploatacji klocków hamulcowych może również dojść na skutek nadmiernej eksploatacji pojazdu, pod wpływem zbyt agresywnego stylu jazdy. Najczęściej jednak piszczące klocki samochodowe są dowodem na to, że tarcza hamulcowa została źle dopasowana do reszty układu. Tarcze hamulcowe mogą być również mocno wyeksploatowane. Całe szczęście wymiana klocków hamulcowych nie wiąże się ze zbyt dużymi kosztami. Jak wskazują eksperci piszczenie dobywające się z układu hamulcowego może również świadczyć o niedostatecznej kondycji poszczególnych elementów zawieszenia.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Z pewnością wizyta w warsztacie samochodowym w takim wypadku będzie wręcz koniecznością. Niekiedy odpowiedzialny za hałas dobiegający spod maski może być zalegający pod nią brud. Tutaj również kłania się konieczność wizyty w warsztacie samochodowym. Jak widać istnieje wiele przyczyn składających się na piszczące klocki samochodowe. Najczęściej hałas ten jest wynikiem przetarcia się poszczególnych elementów układu hamulcowego.

Odpowiednia konserwacja powinna zaradzić temu problemowi. Technologia idzie jednak do przodu. W nowoczesnych pojazdach zdarza się, że to sam układ hamulcowy za pomocą sygnalizacji dźwiękowej daje znać o nie najlepszej kondycji. Jeśli kierowca zignoruje niepokojące dźwięki dobiegające spod maski może dojść do poważnej awarii zagrażającej nawet życiu osobom poruszającym się w pojeździe.

Redakcja