Systemy klimatyzacji w samochodach

0
366
Clean air vents in a modern car

Odkąd dysponujemy szerokim dostępem do technologii klimatyzacji, w niemal każdy pomieszczeniu możemy się z nią spotkać. Również w samochodach stosujemy tę niezwykle przyjemną dogodność. Wiele osób do tego stopnia przywykło do korzystania z samochodów klimatyzowanych, że nie potrafi wyobrazić sobie podróży w okresie ciepłych miesięcy bez dostępu właśnie do klimatyzacji. Odczucie niskiej temperatury, gdy dookoła wszystko opływa skwarem, potrafi niezwykle uprzyjemnić czas podróży – zarówno tych na krótki, jak i dłuższy dystans.

Czyszczenie systemów klimatyzacji

Jak niemal każdego roku, wiosna jest tym okresem, gdy zaczynamy przygotowywać się do sezonu ciepłych temperatur. Oprócz wymiany ubrań na te cieńsze i zakupu odpowiednich opon do samochodu, zwracamy wówczas również uwagę na systemy klimatyzacji, z których na co dzień korzystamy.

Niestety, wiele osób wciąż ma tendencję do ignorowania stanu systemu klimatyzacji i żyje w przekonaniu, że „jakoś to będzie”. Nic bardziej mylnego. Klimatyzacja to niezwykle skomplikowany system, narażony na liczne zagrożenia oraz – w przypadku jego zaniedbania – stanowiący zagrożenie dla zdrowia osób korzystających z samochodu. Ponadto, zaniedbana klimatyzacja może wymagać naprawdę dużych ingerencji w jej stan, co może także kosztować dużo.

Klimatyzacja samochodowa – jak to działa?

W budowie systemu klimatyzacji samochodowej występuje kilka głównych części. Pierwszą z nich, najważniejszą, jest sprężarka. Jest to część odpowiedzialna za tłoczenie czynnika chłodniczego. Obok niej, znajdziemy także skraplacz, zwany niekiedy po prostu chłodnicą. Jego zadaniem jest oddziaływanie na temperaturę czynnika chłodniczego, który w rezultacie zmienia swoją postać z gazowej na ciekłą. W postaci wielu niedużych kropelek przemieszcza się przez kolejna część – osuszacz, oddzielający od niego nadmiar wody, a następnie transportowany jest do tak zwanego zaworu rozprężającego. W nim ponownie przyjmuje postać gazową.

Chłodziwo oddziałuje dalej na parownik, a następnie jest ponownie zasysany i ulega tłoczeniu w sprężarce. W rezultacie – ten sam czynnik krąży przez cały czas w układzie klimatyzacji, wykonując w kółko tę samą pracę.

Zasysane z zewnątrz samochodu powietrze transportowane jest przez specjalny filtr do parownika, gdzie ulega schłodzeniu pod wpływem właśnie działania czynnika chłodniczego.

Errecom – twój partner w trosce o system klimatyzacji

Wśród firm specjalizujących się w dostarczaniu części i płynów stosowanych w systemach klimatyzacji samochodowej, warto zwrócić uwagę na Errecom. Marka Errecom cieszy się popularnością w wielu krajach Unii Europejskiej, w tym od wielu lat także w Polsce. Części do klimatyzacji samochodowej produkowane przez to włoskie przedsiębiorstwo odznaczają się wyjątkowo długą żywotnością oraz odpornością na typowe uszkodzenia powstające w czasie korzystania z samochodu (pod wpływem drgań, nierówności terenu i innych). Chemikalia produkowane przez Errecom służą do zarówno do uszczelniania, wykrywania wycieków, odświeżania, jak i konserwacji systemów klimatyzacji.

Warto wspomnieć na koniec, że oficjalnym oraz wyłącznym dystrybutorem marki Errecom w naszym kraju jest Clima Partner, przedsiębiorstwo specjalizujące się w trosce o systemy chłodnicze w samochodach osobowych, jak i innych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here