Czujniki parkowania – opis, dobór, montaż.

Parkowanie to niekiedy problematyczna czynność, przynosząca wiele stresu i zakłopotania. Ścisk ulic, niewiele miejsc parkingowych, natłok pojazdów może sprawić, iż nawet bardzo doświadczeni kierowcy będą mieli kłopot z pozostawieniem auta. W takiej sytuacji, niezawodnym systemem jest montaż czujników parkowania dzięki, którym właściciel pojazdu z łatwością oceni odległość do najbliższej przeszkody.


W jaki sposób działają czujniki parkowania? Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego produktu? Jak prawidłowo zamontować system?


Sposób działania czujników pakowania.


Czujniki parkowania to narzędzie dzięki, którem możliwe jest ocenieni odległości do najbliższej przeszkoda zarówno w dzień, jak i w nocy. System te ułatwia parkowanie w ciasnych miejsca, jak również niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Zasadą działania systemu jest umieszczenie kamerek i czujników na zewnątrz pojazdu, oraz podłączenie ich do odbiornika słuchowego lub wizualnego wewnątrz samochodu.

Zasadą działania urządzeń jest pomiar czasu powrotu fali ultradźwiękowej, odbitej od sensora. Sygnalizatory mogą ostrzegać o napotkanej przeszkodzie już od 1 metra, a szczegółowe ustawienia pozwalają na dojechanie samochodu do przeszkoda na nawet parę centymetrów. Czujniki parkowania mogą ostrzegać głosowo, liczbowo lub wizualnie. Umieszczone na zewnątrz pojazdu kamery, pokazują otoczenie i naprowadzają kierowcę na poprawny tor jazdy.


Zakup odpowiednich czujników parkowania – na co zwrócić uwagę?

Wybór dopasowanych czujników uzależniony jest od kilku czynników. Do najważniejszych aspektów, które ułatwią zakup należą m.in.:
– rodzaj pojazdu,
– wymagania kierowcy,
– cena sprzętu,
– odbiorniki,
– przeznaczenie,
– przyzwyczajenia i doświadczenie użytkownika.


Kupno czujników parkowania i ich montaż uzależniony jest od indywidualnych potrzeb. Same czujniki posiadają parę ważnych parametrów, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Wybór najlepszej instalacji powinien uwzględniać:
– rodzaj czujników i odbioru sygnału,
– zasięg,
– liczna pojedynczych czujników,
– wyświetlacz,
– kąt widzenia,
– dodatkowe funkcje – ustawienie odległości, wyłączanie dźwięku,
– regulacja czułości,
– sposób montażu,
– itp.


Montaż czujników parkowania.


Montaż systemu uzależniony jest od rodzaju czujników. Podstawowym krokiem jest odpowiednie wymierzenie odległości opisanej w instrukcji oraz umieszczenie czujników na zewnętrznej karoserii pojazdu. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie okablowania i zainstalowanie sygnalizatora. Następnie należy podłączyć system do świateł cofania, a także scalenie przewodów centrali do sygnalizatora.

Redakcja