Sposoby na zużyty akumulator

Akumulator samochodowy to jeden z tych elementów, które potrafią przysporzyć właścicielom aut całkiem sporych kłopotów. Po pierwsze dlatego, że jest to część ulegająca stosunkowo szybkiemu zużyciu zwłaszcza podczas nieprawidłowej eksploatacji na przykład stałego niedoładowania spowodowanego jazdą wyłącznie na krótkich dystansach. Całkiem często też sezon zimowy, a zwłaszcza kiedy pojawiają się tęższe mrozy, jest czynnikiem niekorzystnie wpływającym na nasz akumulator.

Rozładowany akumulator – zmora kierowców


Każdemu kierowcy przydarzyła się zapewne sytuacja, w której nie był w stanie odpalić samochodu właśnie ze względu na rozładowaną bądź już zużytą baterię.


Zakładając, że taka awaria nie wynika ze zwykłego rozładowania spowodowanego zapominalstwem, na przykład w sytuacji kiedy nie wyłączymy świateł wysiadając z pojazdu, to może okazać się konieczna wymiana akumulatora na nowy. Oczywiście przed zakupem nowego dobrze jest sprawdzić, czy stary już całkowicie do niczego się nie nadaje. W tym celu należy go naładować jak najniższym prądem (o wartości około 10% pojemności baterii) i następnie sprawdzić, czy po ponownym zamontowaniu problem będzie się powtarzał.


Jeśli tak, lub w przypadku jeśli usterka wystąpiła w sezonie zimowym, to jest to najwyższy czas na zakup nowego akumulatora.
Z wyborem właściwego modelu nie powinno być żadnych problemów, najlepiej po prostu kupić baterię o parametrach stosowanych dotychczas, i z pewnością każdy znajdzie też coś, co nie zrujnuje jego budżetu. Prawdziwy kłopot może wystąpić np. w sytuacji jeśli kupimy tę część przez internet i nie zostawimy starego akumulatora w sklepie.

Co zrobić ze zużytym akumulatorem w takiej sytuacji?


Przede wszystkim warto pamiętać, że przez wzgląd na swoją konstrukcję i materiały użyte do produkcji, jest to odpad niebezpieczny i w żadnym razie nie wolno go ot, tak po prostu wyrzucić na śmietnik.


Najprościej byłoby po prostu zawieźć go do sklepu z akumulatorami, którego właściciel powinien odebrać zużytą część. Jednak w przypadku jeśli kupiliśmy akumulator w innym punkcie mogą pojawić się pewne problemy ze zdaniem zużytej baterii.
W takich przypadkach mamy jeszcze przynajmniej dwie możliwości. Najpierw możemy podjąć próbę regeneracji akumulatora w specjalistycznym zakładzie zajmujących się tego typu usługami i albo spróbować go sprzedać lub też zachować jako część zapasową, którą można wykorzystać także do innych, niezwiązanych z motoryzacją zadań.


Kolejną możliwością jest sprzedanie akumulatora jako odpad elektroniczny. Skupem zajmują się wyspecjalizowane jednostki.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *