Rysa na lakierze to jeszcze nie koniec świata

Dla kierowcy starannie dbającego o wygląd swojego samochodu i pieczołowicie dopieszczającego jego wizualną stronę, nie ma nic bardziej irytującego od sytuacji kiedy zauważy na swoim aucie porysowany lakier. Zresztą nie oszukujmy się rysa na lakierze to zjawisko niepożądane w żadnej sytuacji dla żadnego właściciela auta. Nie tylko szpeci samochód, ale również może wpływać na szybsze rdzewienie karoserii co z pewnością narazi nas na straty podczas odsprzedaży auta.


Porysowaniu lakieru nie zawsze można zapobiec. Drobne ryski mogą powstać nawet podczas bardzo uważnej jazdy na przykład ze względu na wyskakujący spod kół innych samochodów drobny żwir. Czasem zdarza się również, że zbyt blisko przejedziemy obok zwykłego krzaka, który wystaje nad drogą a jest całkowicie niezauważalny zwłaszcza podczas nocnej jazdy, kiedy widoczność jest na tyle ograniczona, że właściwie niemożliwe jest dostrzeżenie tak drobnego szczegółu.


Najgorszą sytuacją jednak zarysowanie naszej karoserii przez inną osobę, która niezbyt ostrożnie otwierała drzwi na parkingu. Czasem zdarza się nawet, że niczego nieświadomy kierowca, bądź pasażer, który spowodował szkodę odjeżdża zostawiając nas samych z powstałym problemem.

Jak pozbyć się rysy na lakierze?


Powstanie rysy na lakierze to jednak nie koniec świata i nie zawsze oznacza konieczność dość kosztownego lakierowania elementu. Oczywiście kiedy zarysowanie jest stosunkowo głębokie lub rozległe, może się okazać, że wizyta u lakiernika będzie obowiązkowa, ale najczęściej uszkodzenia są dużo mniej poważne.
Usuwanie rys z lakieru, o ile są niewielkie, można nawet przeprowadzić samodzielnie dzięki dostępnym na rynku urządzeniom do naprawy takich uszkodzeń.

Co najlepiej kupić?


Najpopularniejsze są chyba, znane wszystkim choćby z reklam telewizyjnych, specjalne pisaki którymi można zamaskować takie uszkodzenie. Nie jest to jednak metoda specjalnie skuteczna. Po pierwsze dlatego, że kolor mazaka może nieco odbiegać od koloru naszego lakieru, a po drugie dlatego, że pisak nie usuwa problemu tylko go maskuje. Nie jest też równie trwały jak oryginalny lakier i z czasem rysa znów zacznie być widoczna.


Inną grupę produktów stanowią preparaty, które dzięki swojemu składowi powodują możliwość zatarcie niewielkich zarysowań. Działają one na takiej zasadzie, że delikatnie rozpuszczają lakier na granicach uszkodzenia i dzięki delikatnemu polerowaniu „zlewa” się on z miejscem, na którym powstała rysa. Wymaga to jednak użycia polerki samochodowej i odpowiedniej wprawy w tego typu czynnościach. W innym przypadku możemy pogorszyć wygląd karoserii.

Redakcja