Polerowanie auta – jak i czym to robić oraz z jaką częstotliwością?

Samochód odebrany z salonu zachwyca przede wszystkim idealnie błyszczącym lakierem, można przeglądać się w nim jak w lustrze. Niestety użytkowanie auta sprawia, że lakier blaknie, matowieje, pojawiają się na nim rysy. Radą na to uszkodzenia jest polerowanie auta. W artykule odpowiadamy na pytania, czym polerować auto i jak polerować auto, by cieszyć się pięknym pojazdem jak najdłużej.

Polerowanie auta? Najpierw poznaj czynniki niszczące lakier

Samochodem jeździmy w różnych warunkach i parkujemy w różnych miejscach. Nie wszyscy mogą chronić swoje auta w garażu.
Do czynników, które mają niekorzystny wpływ na lakier, należą:

– promienie UV,
– deszcz,
– soki z drzew,
– ptasie odchody,
– kurz,
– piasek i kamyki spod kół,
– sól drogowa i inne środki chemiczne.

Wszystkie powodują, że w lakier w mniejszym lub większym stopniu traci swój pierwotny połysk. Na jego wygląd niekorzystnie wpływa także mycie auta na myjni automatycznej. Szczotki zostawiają na lakierze charakterystyczne okrągłe mikroślady, w które później wnika brud.

Lekarstwem na odnowę lakieru jest polerowanie auta, które można wykonać samodzielnie lub zlecić warsztatowi lakierniczemu.

Dowiedz się też, jak jeździć dieslem na krótkich odcinkach i w dłuższe trasy

Czym polerować auto?

Czym polerować auto? Do polerowania samochodu trzeba się odpowiednio przygotować, czyli zgromadzić potrzebne narzędzia. Najważniejsza jest polerka elektryczna, która może być rotacyjna lub mimośrodowo-obrotowa. Ze względu na niższą cenę ta pierwsza jest znacznie popularniejsza, druga stosowana jest w profesjonalnych warsztatach. Dodatkowo potrzebne będą 2 pady (miękki i twardy), pasty polerskie o różnej ziarnistości, wosk polerski oraz kilka szmatek z mikrofibry.

Jeśli wiemy już, czym polerować auto, to czas by dowiedzieć się, jak polerować auto.

Jak polerować auto?

Jak polerować auto? Najpierw ważna informacja: polerowanie auta to proces wieloetapowy i jeżeli chcemy osiągnąć idealny efekt, to należy tego przestrzegać. Przed rozpoczęciem polerowania należy samochód dokładnie umyć i wysuszyć. Najlepiej użyć do tego aktywnej piany nakładając ją do dołu do góry. Dzięki temu z powierzchni lakieru zostaną usunięte nie tylko widoczne zabrudzenia, ale także drobiny piasku, które utrudniłyby polerowanie. Warto także przeprowadzić glinkowanie auta, które ostatecznie usunie wszelkie zanieczyszczenia.

Przed przystąpieniem do polerowania należy taśmą malarską zabezpieczyć reflektory, klamki, listwy ozdobne, dzięki temu zaoszczędzimy wiele pracy i czasu na czyszczeniu tych elementów z pozostałości pasty polerskiej.

Jeśli na lakierze znajdują się głębokie rysy, to polerowanie należy rozpocząć od twardego pada i pasty cuttingowej. Polerując auto koniecznie trzeba zwracać uwagę na siłę nacisku polerki, nie powinna ona przekraczać 10 kg. Polerowanie należy przeprowadzać na poszczególnych elementach karoserii, po skończeniu jednego można dopiero przejść do następnego.

W przypadku delikatnych lakierów akrylowych pierwsze szlifowanie należy pominąć i pracę zacząć od średnio twardego pada i pasty polishingowej o średniej ścieralności.

Ostatnie polerowanie należy wykonać miękkim padem przy użyciu past polerskiej finishinkowej utrwalającej efekt polerowania.

Na koniec należy auto wywoskować, wosk nada nie tylko ostateczny połysk, ale zabezpieczy lakier przed działaniem szkodliwych czynników.

Podczas polerowania przeprowadzamy tylko renowację lakieru bezbarwnego, który stanowi warstwę ochronną lakieru właściwego. Z tego względu polerowanie najlepiej przeprowadzić tylko raz, a przed chęcią ponownego polerowania najlepiej jest zmierzyć grubość powłoki lakierniczej.

Polerowanie auta nie jest czynnością skomplikowaną, ale wymaga sporo czasu. Najlepiej wykonywać je podczas słonecznych dni, Łatwiej wtedy rozprowadzić pasty polerskie oraz zobaczyć wszystkie rysy na lakierze.

Kto nie czuje się na siłach lub nie ma czasu może powierzyć polerowanie samochodu wyspecjalizowanemu zakładowi lakierniczemu. W zależności od modelu, cena polerowania wynosi od 1000 do 2000 zł.

Polerowanie auta – podsumowanie i wnioski

Polerowanie auta można wykonywać na własną rękę, jednak wymaga to nieco wprawy i posiadania kilku wyspecjalizowanych do tego urządzeń oraz środków. Samodzielne polerowanie polerką rotacyjną może nawet uszkodzić powierzchnię pojazdu, dlatego lepiej zlecić tę usługę fachowcom.

Przeczytaj też artykuł: Polerowanie auta – jak i czym to robić oraz z jaką częstotliwością?

Redakcja