Rozładowany akumulator – co zrobić w takiej sytuacji?

Prędzej czy później większość kierowców spotka się z sytuacją, w której rozładuje się akumulator. Warto dowiedzieć się, co zrobić w takiej sytuacji.

Co wskazuje na rozładowany akumulator?

Jeśli mamy problem z odpaleniem samochodu warto sprawdzić, co się dzieje po przekręceniu kluczyka w pozycji zapłonu. Gdy na desce rozdzielczej zapalają się kontrolki, a następnie gasną wówczas oznacza to, że występują problemy z akumulatorem. Brak możliwość włączenia urządzeń w samochodzie oznacza, że nie dociera do nich prąd. Gdy zorientowaliśmy się, że bateria w samochodzie rozładowała się można przystąpić do przywrócenia jej do właściwego działania.

Gdy chce się naprawić rozładowany akumulator niezbędne jest posiadanie takich przedmiotów jak:
– przewody rozruchowe,
– szczotka druciana,
– papier ścierny,
– gumowe rękawice,
– ochronne okulary.
Zawsze warto jest mieć w samochodzie takie elementy, co umożliwia zareagowanie, gdy akumulator się rozładuje. Szczególnie na dłuższych trasach powinno się zaopatrzyć w takie przedmioty, które będą przewożone w samochodzie. Gdy wybiera się kable rozruchowe generalnie warto jest decydować się na takie, które mają odpowiednią grubość. Do samochodów osobowych optymalne powinny być kable, które mają szesnaście milimetrów kwadratowych. Natomiast w samochodach ciężarowych takie kable powinny mieć, co najmniej trzydzieści pięć milimetrów kwadratowych przekroju. Jednak znacznie lepiej jest postawić na takie kable, które mają nieco większy przekrój.
Grubość kabli ma znaczenie z punktu widzenia tego jak przebiegać może przez nie prąd. W tym względzie trzeba brać pod uwagę, że cienkie kable mogą się grzać. W ten sposób w skrajnych sytuacjach może dochodzić nawet do stopienia się kabli.

Proces ładowania akumulatora
Do naładowania akumulatora konieczne jest skorzystanie z pomocy innego właściciela pojazdu, w którym znajduje się sprawny akumulator. Konieczne jest zaparkowanie samochodu w pobliżu samochodu, z którego zamierza się pobierać prąd. Trzeba również brać pod uwagę sytuacje, w których nie powinno się ładować akumulatora. Do takich sytuacji można zaliczyć nieszczelność akumulatora. Innym problemem może być zimno, które prowadzi do zamarznięcia cieczy znajdującej się we wnętrzu akumulatora. Warto jest z tego powodu wykonać sprawdzenia stanu cieczy zanim podejmie się próbą jego ładowania. Ładowanie akumulatorów, które znajdują się w takim stanie może grozić wystąpieniem eksplozji.
Gdy zamierza się naładować akumulator trzeba również wiedzieć, gdzie znajduje się on w konkretnym modelu pojazdu. W poszczególnych modelach akumulatory znajdują się zarówno z przodu jak też z tyłu samochodu. Gdy wiemy, gdzie znajduje się akumulator wówczas można przejść do etapu podpinania kabli rozruchowych. Czerwone przewody podpinane powinny być pod klemą dodatnią, a czarne pod ujemną. Zdarza się, że w długo używanych akumulatora pojawia się rdza, która utrudnia odczytanie, które klema jest która. Wówczas można wykorzystać szczotkę drucianą, która pozwala na przeczyszczenie akumulatora. Podłączenia kabli powinno się odbywać również w odpowiedniej kolejności. Najpierw podłączany kabel czerwony do naładowane akumulatora. Dopiero później do samochodu z rozładowaną baterią. Czarny przewód nie jest bezpośrednio podłączany pod klemę, co ma miejsce przy czerwonym przewodzie. Taki przewód trzeba podczepić pod uziemienie, które znajduje się tuż obok albo pod łapę silnika.

Czas trwania ładowania

Podczas podczepiania kabli mogą pojawiać się iskry. Z tego powodu warto jest posiadać przy sobie rękawiczki. Gdy wszystkie kable zostały już podłączone można uruchomić silnik samochodu ładującego się. Ładowanie silnika może trwać około dwadzieścia minut, gdzie nie można wyłączać silnika. Po naładowaniu akumulatora warto podłączyć go również do prostownika. Takie urządzenie ładujące pozwala zapewnić wydłużenie żywotności akumulatora. Wynika to z zapewnienia ładowania akumulatora prądem stałym za pomocą gniazdka elektrycznego z prądem przemiennym.

Redakcja