Poduszki powietrzne też się czasem psują

W nowoczesnych samochodach stosowanych jest bardzo wiele systemów mających zwiększać bezpieczeństwo zarówno kierowcy jak i innych uczestników ruchu. Chociaż są one coraz bardziej wymyślne i rozwój technologii związanej z systemami bezpieczeństwa powoli zahacza już o sztuczną inteligencję, to jednak jednymi z najskuteczniejszych sposobów zachowania bezpieczeństwa na drodze jest w dalszym ciągu rozsądek kierowcy.


Mowa tu zarówno o spokojnej jeździe i każdorazowym dopasowaniu prędkości do warunków panujących na drodze, oraz staranne dbanie o stan techniczny samochodu, którego poważniejsza awaria podczas jazdy może stać się przyczyną tragedii.

Co jest najczęstszą przyczyną wypadków?

Mimo coraz większej świadomości kierowców i coraz lepszych samochodów, najczęstszą przyczyną wypadków drogowych wciąż pozostaje nadmierna prędkość i brawurowa jazda, często typowa dla młodszych użytkowników drogi. Brak wyobraźni, rozwagi i kiepski stan zarówno dróg jak i pojazdów poruszających się po nich to kolejna cegiełka, zwiększająca policyjne statystyki zdarzeń drogowych.


Szalenie istotną sprawą, obok zachowania rozwagi rzecz jasna, jest regularna kontrola podstawowych systemów bezpieczeństwa w samochodzie. Sprawny musi być przede wszystkim układ hamulcowy, sterowania, światła, zawieszenie ale również i inne elementy mające wpływ zwłaszcza na nasze własne bezpieczeństwo.


Jednym z nich są poduszki powietrzne. Nie jest to co prawda wynalazek nowy i zdążył się już upowszechnić na tyle, że można go dziś spotkać praktycznie w każdym samochodzie, ale dalej wielu kierowców nie jest w ogóle świadomych możliwości wystąpienia awarii tego systemu.

Kiedy sprawdzać stan poduszek powietrznych?


Nie chodzi tu tylko o sytuacje, kiedy zapala nam się kontrolka poduszek na desce rozdzielczej, co niekoniecznie może świadczyć o usterce samej poduszki, ale także o inne elementy pozwalające zachować bezpieczeństwo.


Jest to ważne zwłaszcza w samochodach, których historii nie jesteśmy do końca pewni. Czasem pomimo zapewnień sprzedawcy, że używane auto jest całkowicie bezwypadkowe, przetrwało ono całkiem poważny dzwon, który spowodował wystrzelenie poduszek. Nieuczciwie handlarze często nie informują o fakcie, że samochód nie jest w pełni sprawny a takie sprawy jak naprawa poduszek powietrznych uważają oni za całkiem zbędny wydatek.


Dobrze jest również pamiętać, że poduszka powietrzna, tak jak każda część samochodu ma swoją określoną żywotność i nawet w sytuacji kiedy nigdy nie została wykorzystana również może wymagać wymiany czy też naprawy elementów powodujących jej prawidłowe działanie.

Redakcja