Sprawdź, czy warto zainwestować w ubezpieczenie GAP

OC i AC to temat bliski każdemu właścicielowi pojazdu mechanicznego, ale czy słyszałeś kiedyś o GAP? Wyjaśniamy czym jest ubezpieczenie GAP i co obejmuje. Sprawdź, czy warto jest je wykupić!

Czym jest GAP?

Samochód generuje spore koszty. Przeglądy, naprawy i obowiązkowe ubezpieczenie OC – o te rzeczy warto zadbać, bo odpowiadają za bezpieczeństwo nasze i innych. Coraz częściej właściciele pojazdów decydują się na zainwestowanie w dodatkowe polisy, by poszerzyć pakiet ochrony. Najpopularniejszą opcją pozostaje AC, ale trzeba wiedzieć, że rynek dostarcza również innych możliwości, a jedną z nich jest ubezpieczenie GAP. Co tak właściwie kryje się za tą nazwą?

Jeśli wziąłeś samochód w leasing lub na kredyt – GAP jest dla Ciebie! Nie bez powodu GAP nazywane jest ubezpieczeniem straty finansowej. Ta polisa zabezpieczy Cię w sytuacji, gdy spowodujesz wypadek, bądź kolizję, lub gdy będziesz ofiarą takiego zdarzenia. Dzięki niej ubezpieczyciel zaproponuje Ci odszkodowanie oszacowane na podstawie kwoty, którą musisz jeszcze spłacić, a nie wartości rynkowej auta. Przykładowe kalkulacje znajdziesz na stronie: https://www.mfind.pl/akademia/inne-ubezpieczenia/ubezpieczenie-gap/.

GAP: czy się opłaca?

Na kierowcy nie spoczywa obowiązek wykupienia GAP. Należy tutaj zaznaczyć, że jest to oferta dla osób biorących auto w leasing lub na kredyt. Cena tej polisy uzależniona jest od wybranego pakietu ochrony. Wyróżnia się GAP: fakturowy, finansowy i indeksowy, przy czym pierwsza z opcji jest najdroższa. Wykupienie polisy GAP jest szczególnie polecane właścicielom nowych samochodów, bowiem to właśnie te pojazdy najszybciej tracą na wartości.

Ile trzeba zapłacić za tę polisę? To oczywiście uzależnione jest od ceny samego auta. Roczne koszty ubezpieczenia wahają się w przedziale 0,4-1,2% wartości samochodu, co stanowi atrakcyjną ofertę, jeśli wziąć pod uwagę zakres ochrony oraz oferowanych korzyści. Przed podpisaniem umowy warto się jednak upewnić, że towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci pieniądze w przypadku kradzieży oraz sprawdzić, ile wynosi maksymalna kwota odszkodowania.

Redakcja