Pranie tapicerki samochodowej – ile kosztuje i jaka metoda jest najskuteczniejsza?

Każdy kierowca doskonale wie, jak ważne jest utrzymywanie posiadanego auta w dobrej kondycji. Najczęściej dotyczy to oczywiście jego stanu technicznego, co oznacza, że konserwowane jest podwozie, wymieniane są na czas płyny czy też kontrolowany jest stan hamulców. Jak się jednak okazuje, równie ważne co te wszystkie działania, jest posiadanie w samochodzie czystej tapicerki. Jak powinno wyglądać pranie tapicerki, aby było to możliwie jak najskuteczniejsze? Oprócz tego warto wiedzieć, dlaczego zadanie to w ogóle jest tak ważne, a co równie istotne, ile kosztuje pranie tapicerki samochodowej. Innymi słowy, wszystko, co trzeba o tym zagadnieniu wiedzieć.

Dlaczego pranie tapicerki samochodowej jest tak ważne?

Zanim przejdzie się do tego, jaki odkurzacz do prania tapicerki samochodowej będzie najlepszy i jakie techniki jej czyszczenia powinno się wykorzystywać, najpierw warto się dowiedzieć, z jakiego powodu jest to tak ważne zadanie.
Wiele osób nie zastanawia się nad tym, ile kosztuje pranie tapicerki samochodowej, lecz nad tym, z jakiego powodu warto to w ogóle robić. Jakie są powody czyszczenia takiej tapicerki? Jak się okazuje, tapicerka samochodowa może być ubrudzona na naprawdę wiele różnych sposobów. Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że dość łatwo ją poplamić czy też zabrudzić resztkami różnego rodzaju jedzenia. Co więcej, często brudzi się ona błotem, a nawet śniegiem. Wszystko to sprawia, że tapicerka potrafi dość znacznie zmienić swój kolor, co jest szczególnie mocno widoczne, jeśli utrzymana jest ona w jasnych barwach.
Jak się jednak okazuje, czyszczenie tapicerki jest ważne nie tylko z powodu estetyki. Nagromadzone na niej zabrudzenie może spowodować powstanie na jej powierzchni grzybów, które mogą stanowić już dość spore zagrożenie dla zdrowia. Dodatkowo dość powszechnie mogą się na niej pojawić roztocza czy też bakterie.

Dowiedz się również, kiedy zmienić opony na zimowe

Samodzielne pranie tapicerki – tak czy nie?

Osoby, które uznają, że tapicerka w ich samochodzie wymaga lekkiego odświeżenia, w pierwszej kolejności zastanawiają się nad tym, czy mogą to zrobić samodzielnie. Z pewnością spowoduje to znaczny spadek kosztów takiego prania, więc warto się tym zagadnieniem zainteresować.
Na wstępie trzeba powiedzieć, że samodzielne wykonanie takiego prania jest możliwe. Wystarczy tylko do tego zadania mieć odpowiedni odkurzacz do prania tapicerki samochodowej. Jeśli posiadamy sprzęt radzący sobie z praniem dywanów, to bez wątpienia można go wykorzystać także do prania tapicerki w aucie. Oczywiście trzeba do tego zadania mieć odpowiednie środki chemiczne, których koszt wyniesie około 200-300 złotych.

Ile kosztuje pranie tapicerki w serwisie i czy warto skorzystać z tej usługi?

Jak jednak można się domyślić, często tapicerka jest do tego stopnia zabrudzona, że samodzielne pranie, nawet jeśli posiada się naprawdę profesjonalny odkurzacz do prania tapicerki samochodowej, nie będzie wystarczające. Konieczne stanie się wtedy udanie się do profesjonalnego serwisu, gdzie zastosowana będzie jedna z dwóch bardzo interesujących metod, czyli pranie parowe lub ekstrakcyjne. Czym się obie te techniki pomiędzy sobą różnią?
Ekstrakcyjne pranie tapicerki samochodowej uznawane jest za zdecydowanie najpopularniejsze. Polega na naniesieniu na tapicerkę specjalnego środka chemicznego w celu rozpuszczenia brudu. Po pewnym czasie przy pomocy specjalistycznej maszyny nanoszony jest kolejny środek, tym razem pod dużym ciśnieniem, który następnie bardzo szybko jest odsysany razem z brudem i nałożonym na samym początku sprayem. Jakie są zalety tej metody? Przede wszystkim jest ona bardzo bezpieczna dla tapicerki, a co więcej, jest także bardzo skuteczna.
Drugim pod względem popularności rozwiązaniem jest pranie tapicerki parą. W tym wypadku technika jest podobna do metody ekstrakcyjnej. Również i tu na samym początku nanoszony jest spray, który po zaledwie kilku minutach jest z tapicerki odsysany. Różnica jest jednak taka, że przed procesem odessania, na tapicerkę oddziałuje się mokrą parą o określonej temperaturze i pod precyzyjnie dobranym ciśnieniem. Powoduje to, że metoda ta jest jeszcze skuteczniejsza i szybsza, ponieważ pełen czas schnięcia tapicerki to zaledwie około jedna godzina.
Ile kosztuje pranie tapicerki samochodowej obydwiema metodami? W obu wariantach cena jest zbliżona i wynosi około 150 złotych. Oczywiście wszystko w tym wypadku zależy od stopnia ubrudzenia.

Sprawdź też, jaki akumulator do diesla wybrać

Redakcja