Kiedy zmienić opony na zimowe?

Większość kierowców w Polsce posiada dwa zestawy opon do samochodu. Są to opony letnie i zimowe. Czasami zdarza się tak, że niektórzy kierowcy jeżdżą na oponach uniwersalnych, jednak jest to zdecydowana mniejszość. Dwa zestawy opon oznaczają, że w odpowiednim okresie należy je wymienić. Kiedy zmieniać opony na zimowe? Czy jest to konieczne w Polsce i jak długo trwa wymiana?

Podpowiadamy, kiedy zmienić opony na zimowe

Zdarza się tak, że wielu kierowców jeździ na oponach letnich do czasu, aż przyjdą pierwsze przymrozki lub spanie śnieg. Jest to niestety niezbyt odpowiedzialne zachowanie, gdyż może doprowadzić do wypadku. Kiedy zmienić opony na zimowe? Jeśli chodzi o termin wymiany opon na zimowe, to jest jedna zasada, której warto się trzymać. Zasada ta mówi, że jeśli temperatura spadnie poniżej 7 stopni to powinno zmienić się opony z letnich na zimowe. Ciężko jest podać konkretną datę, ponieważ pogoda co roku jest inna i nieprzewidywalna. W jednym roku może zdarzyć się tak, że opony zostaną zmienione dopiero w grudniu, a w bardziej chłodnym roku kierowcy będą ustawiać się w kolejce do wulkanizacji już na początku października. Czego oczywiście sobie nie życzymy!

Sprawdź, jaki akumulator do diesla wybrać

Czy opony zimowe faktycznie są bezpieczniejsze podczas jazdy w zimowych warunkach?

Wielu kierowców często twierdzi, że nie potrzebuje zimowych opon i może całą zimę jeździć na letnich kołach. Jest to jednak podejście dość ryzykowne. Polska jest krajem o klimacie umiarkowanym, co oznacza istnienie czterech pór roku, w tym także zimy. Oczywiście istnieją regiony w Polsce, gdzie śnieg może nie spaść przez cały rok, ale są to miejsca okazjonalne. Dlatego jednak warto poświęcić trochę czasu, aby wymienić opony na zimowe i jeździć spokojnie i bezpiecznie. Jedno jest pewne. Opony zimowe są znacznie bezpieczniejsze od letnich lub uniwersalnych. Są one produkowane z uwzględnieniem mroźnych i śnieżnych warunków. Oczywiście należy wybrać opony dobrego producenta, wysokiej jakości. Opony zimowe powinny posiadać certyfikat i być wykonane z mieszanek gumowych, które zachowują elastyczność w niskich temperaturach.

Korzyści z jazdy na oponach zimowych

Opony zimowe zapewniają optymalną przyczepność na zamarzniętych powierzchniach, która może być bardzo często także pokryta śniegiem, mokra lub oblodzona. Specjalna konstrukcja opon w odpowiednio dobranych mieszanek gumy oraz optymalnie wyprofilowany i głęboki bieżnik zapewniają bezpieczeństwo jazdy. Dodatkową zaletą jest właściwa kierowalność oraz trakcja na drodze, która jest mokra lub oblodzona. Dlatego nie warto pytać – czy i kiedy zmieniać opony na zimowe, tylko należy w momencie spadku temperatury poniżej 7 stopni udać się do wulkanizatora lub zmienić opony samodzielnie.

Ile trwa wymiana opon i czy warto wymienić je samodzielnie?

Gdy wiemy już kiedy zmienić opony na zimowe, to teraz pozostaje kwestia czasu. Wymiana opon trwa zazwyczaj około 30 minut. Ale bardzo często trzeba zarezerwować dodatkowy czas na stanie w kolejce. Bo nie ma co się oszukiwać. Większość kierowców ze zmianą opon czeka do ostatniej chwili, a wówczas w punkcie wymiany zdarzają się naprawdę gigantyczne kolejki. Oczywiście niektórzy kierowcy zmieniają opony sami w garażu. Jest to także dobra opcja, ale należy pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Przed wymianą opon trzeba je wyważyć. A do tego potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Dlatego warto wyważyć opony wcześniej, jeszcze przed terminem wymiany i potem można w garażu lub na podwórku wymienić samodzielnie opony. Przed wymianą należy się upewnić, czy na pewno wszystkie są napompowane, a po zmianie najlepiej udać się na stację paliw w celu zweryfikowania ciśnienia w kołach.

Kiedy zmienić opony na zimowe? Podsumowanie

Wiemy kiedy zmieniać opony na zimowe – czyli gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni. Wiemy także, że zmiana opon na zimowe jest konieczna, aby bezpiecznie jeździć po polskich drogach. Pewne jest także to, że wymiana opon na zimowe poprawia komfort jazdy i zwiększa przyczepność podczas jazdy po oblodzonych, mokrych i pokrytych śniegiem drogach.

Dowiedz się też, jak usunąć naklejkę z szyby samochodu

Redakcja