Jaki akumulator do diesla wybrać?

Przeglądając fora internetowe o tematyce motoryzacyjnej, można natknąć się na wiele zapytań o to, jaki akumulator do diesla sprawdzi się najlepiej. Większość porad twierdzi, że najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze akumulatora powinna być jego waga. Tymczasem nie do końca tak jest i nie zawsze większa masa równa się lepszej pojemności. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, kupując akumulator do diesla.

Ile może kosztować akumulator do diesla?

Poszukując akumulatora do swojego pojazdu, warto z góry ustalić budżet. Trzeba zastanowić się, jaka jest maksymalna cena, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za nowy akumulator. Z reguły akumulatory z wyższej półki potrafią kosztować sporo, jednak gwarantują one spokój nie długi okres. Trzeba jednak zorientować się, czy w przypadku upatrzonego modelu akumulatora za jego wysoką ceną idzie także odpowiednia jakość.

Jaki akumulator do diesla?

Będąc w sklepie warto zapoznać się dokładnie z parametrami poszczególnych akumulatorów. Wybierając spośród modeli o zbliżonych parametrach, warto zdecydować się na ten, który jest najcięższy. Zawiera on bowiem w sobie więcej ołowiu, zbudowany jest z grubszych płyt, co przedłuża jego żywotność w porównaniu do innych akumulatorów. A powszechnie wiadomo, że samochody z napędem diesla wymagają dobrych i wytrzymałych akumulatorów.

Ciężki akumulator zazwyczaj charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Jednak trzeba pamiętać, że będzie on służył przez długie lata tylko wtedy, jeśli odpowiednio się o niego zadba. Koniecznie trzeba stosować się do zaleceń producenta. Trzeba pamiętać o tym, że w niektórych akumulatorach konieczne jest kontrolowanie poziomu elektrolitu. Na rynku są dostępne także modele bezobsługowe. Aby upewnić się, że samochód z napędem diesla otrzyma odpowiedni akumulator, warto zasięgnąć opinii mechanika samochodowego bądź zapoznać się z internetowymi rankingami akumulatorów.

Dobrym pomysłem może być także wizyta w sklepie z akumulatorami. Pracujący tam fachowcy z pewnością będą w stanie doradzić, jaki model będzie najlepszy do posiadanego rodzaju samochodu. Warto też pamiętać o tym, że wybrany akumulator musi mieć odpowiednie wymiary – to znaczy, mieścić się w wyznaczonym przez producenta miejscu pod maską. Trzeba także zwrócić uwagę na biegunowość akumulatora, która ma znaczenie, jeśli patrzy się pod kątem możliwości podłączenia akumulatora w danym aucie.

Zobacz, jak jeździć dieslem na krótkich odcinkach i w dłuższe trasy

Jak dobrać akumulator do posiadanego modelu samochodu?

Trzeba pamiętać o tym, że producent każdego auta określa, jaki jest optymalny dla niego typ akumulatora. To właśnie tymi danymi najlepiej kierować się przy zakupie. Ważne są takie parametry jak pojemność akumulatora, którą wyraża się w amperogodzinach oraz prąd rozruchowy, opisywany w amperach. Wartości te powinny być wystarczające do uruchomienia pojazdu w porze zimowej.

Przy akumulatorach o większej pojemności warto mieć na uwadze możliwość ich samorozładowania. To problem, z którym borykają się kierowcy jeżdżący na krótkich trasach, podczas których alternator nie nadąża z ładowaniem akumulatora. Dlatego warto zadbać o to, by pojemność akumulatora nie była znacznie większa od tej, jaką zaleca producent samochodu.

Jaki akumulator do diesla? Przegląd popularnych rozwiązań

Najczęściej spotykanym typem akumulatorów są kwasowo-ołowiowe. W modelach, które nie są bezobsługowe trzeba koniecznie pamiętać, by regularnie uzupełniać poziom elektrolitu. Warto także zainteresować się akumulatorami AGM, które wykazują wyjątkowo niskie stray energii i są nawet trzy razy bardziej wydajne, niż standardowe akumulatory.

Nie bez znaczenia jest także posiadany model samochodu. Pojazdy nafaszerowane elektryką mogą wymagać mocniejszego modelu akumulatora z wyższej półki.

Jaki akumulator do diesla wybrać? Pojazdy wyposażone w taki silnik wymagają akumulatorów o wysokim prądzie rozruchowym, gdyż auta te potrzebują więcej mocy na starcie, niż pojazdy zasilane benzyną. Kupując tani akumulator od nieznanego producenta, trzeba nastawić się, że szybciej trzeba będzie go wymienić niż wysokiej jakości produkt. Inwestycja w akumulator z wyższej półki od renomowanej marki to gwarancja, że będzie on służył przez długie lata.

Przeczytaj też wszystko, co trzeba wiedzieć o ogrzewaniu postojowym

Redakcja