Zbiorniki ciśnieniowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Każdy system sprężonego powietrza wyposażony jest w zbiornik ciśnieniowy. Jego głównym zadaniem jest gromadzenie sprężonego powietrza. Dodatkowo usprawnia funkcjonowanie systemu w momencie, gdy kompresor nie pokrywa zapotrzebowania urządzeń w danym momencie.

Zbiornik ciśnieniowy wykonywany jest z różnego rodzaju materiałów. Głównym kryterium jego doboru jest rodzaj przechowywanego w zbiorniku medium. Większość z nich produkowana jest ze stali węglowej na zewnątrz malowanej proszkowo. Taki wariant jest najmniej kosztowny i najbardziej uniwersalny. Należy jednak pamiętać, że niezabezpieczenie wnętrza zbiornika warstwą ochronną w połączeniu z kondensatem może powodować korozję. Może prowadzić to do zanieczyszczenia przechowywanego czynnika i skrócenia żywotności urządzenia. Cynkowanie ogniowe pozwala na zabezpieczenie zbiornika przed tego typu ryzykiem. Cynk reaguje z czynnikiem korozyjnym chroniąc metal nieszlachetny przed rdzewieniem. Aby w pełni  uniknąć korozji urządzenia należy rozważyć zakup zbiornika ciśnieniowego ze stali nierdzewnej. Jest to najbardziej trwały rodzaj, zachowuje wysoką czystość powietrza, jednak jest jednym z najdroższych.

wzorcowa sprężarkownia

Innym kryterium podziału zbiorników ciśnieniowych jest ich ułożenie. Można wyróżnić zbiorniki poziome i pionowe. Dobór takiego zbiornika zależy głównie od przestrzeni i ilości miejsca jakim dysponujemy. Istnieje wiele rozmiarów zbiorników – ich pojemność zaczyna się od 0,02m3 do 30m3. W zależności od pojemności urządzenia, ciśnienie robocze może osiągać wartości do 50 bar. Pracują w przedziale temperatury od –20°C do +100°C. Właściwy dobór zbiornika uzależniony jest od potrzeb danej instalacji – wymaganej przez odbiornik wartości ciśnienia i wydajności kompresora.

zbiornik ciśnieniowy

Do dodatkowego wyposażenia zbiorników ciśnieniowych, które wspiera bezpieczeństwo ich użytkowania i właściwe funkcjonowanie, należą:

– spust kondensatu (uwalnia gromadzony w zbiorniku nadmiar kondensatu)

– manometr (pozwala monitorować ciśnienie wewnątrz urządzenia)

– zawór bezpieczeństwa (zabezpiecza zbiornik na wypadek zbyt wysokiej wartości ciśnienia)

zawory bezpieczeństwa

Zbiorniki ciśnieniowe powinny spełniać wszystkie wymagania bezpieczeństwa. Z tego powodu należy zgłosić je do UDT – Urzędu Dozoru Technicznego, by móc eksploatować je w agregatach sprężarkowych lub instalacjach zbiornikowych, gdy wynik iloczynu pojemności i nadciśnienia przewyższa 300 bar na 1 dm3.

Zbiorniki ciśnieniowe do lakierów i farb cechują się nieco odmiennymi parametrami. Stosuje się je wraz z pistoletem ręcznym lub automatycznym. Zwykle wykorzystuje się je na produkcji lub do pokrywania dużych powierzchni. W miejscu wlotu powietrza do zbiornika znajduje się reduktor, manometr, zawór bezpieczeństwa i odpowietrznik. Dodatkowo można wyposażyć zbiornik w mieszadło pneumatyczne, ręczne lub elektryczne, a także filtr i wskaźnik poziomu substancji.

Awarie zbiorników ciśnieniowych są niezwykle niebezpieczne, gdyż wewnątrz występują wysokie wartości ciśnienia. Istnieje kilka najbardziej popularnych czynników, które mogą stanowić ryzyko pojawienia się awarii. Są to m.in. niewłaściwie zaprojektowana instalacja, praca na wyższych wartościach ciśnienia niż dopuszczalne, wykorzystanie zbiornika w temperaturze spoza dopuszczalnej skali, korozja. Takie warunki mogą powodować pękanie zbiornika i sytuacje zagrażające maszynom, instalacjom i pracownikom obiektu. W celu poprawy bezpieczeństwa pracy z wykorzystanie zbiorników ciśnieniowych należy zadbać o:

– zatwierdzenie zbiornika przez UDT,

– nieprzekraczanie wartości ciśnienia w zbiorniku,

– wyposażenie zbiornika w sprawny manometr,

– regularne przeglądy zbiornika, ze szczególnym skupieniem się na oznakach korozji, pęknięć i naprężeń spoiny,

– wyposażenie zbiornika w sprawny zawór bezpieczeństwa,

– częste opróżnianie zbiornika, by nie gromadził się w nim kondensat.

Zbiorniki ciśnieniowe jako jeden z kluczowych elementów instalacji pneumatycznych wykorzystuje się w wielu branżach przemysłowych. Właściwie dopasowany zbiornik umożliwia bezpieczną pracę oraz wydajne funkcjonowanie systemu, a także zabezpiecza na wypadek większego zapotrzebowania na moc w szczytowych momentach zapotrzebowania na nią. Odciąża w ten sposób pracę sprężarki redukując liczbę cykli. Usytuowanie zbiornika bezpośrednio za kompresorem pozwala na usuwanie znacznej ilości kondensatu co czyni go swego rodzaju separatorem. Dzięki takiemu zabiegowi powietrze na wejściu jest czystsze i mniej wilgotne niż, gdyby było dostarczone prosto z kompresora.

Zapraszamy do nawiązania kontaktu z wykwalifikowanymi doradcami firmy Pneumat., którzy posiadają ogromne doświadczenie w doradztwie technicznym. Firma w swej ofercie posiada szeroki wybór zbiorników ciśnieniowych dopasowanych do konkretnych wymogów, oczekiwań buforowych i potrzeb instalacyjnych. Doradcy pomagają dobrać odpowiedni rodzaj zbiornika, podpowiadają w jakie komponenty go wyposażyć i jak go eksploatować w bezpieczny i wydajny sposób. Zachęcamy do odwiedzenia sklepu internetowego www.pneumat.com.pl i zapoznania się z pełną ofertą zbiorników ciśnieniowych.

pneumat
automatyka

Redakcja