Wyciek płynu chłodniczego – przyczyny, skutki i koszty naprawy

Regularne kontrole stanu technicznego samochodu, a także niezwłoczna naprawa ewentualnych usterek pomogą w utrzymaniu dobrego stanu pojazdu, przyczyniając się tym samym do zwiększenia bezpieczeństwa. Jedną z powszechniejszych usterek jest wyciek płynu chłodniczego – jakie są tego przyczyny, skutki oraz ile kosztuje naprawa? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest i do czego służy płyn chłodniczy?

Płyn chłodniczy to substancja, która składa się z wody połączonej z glikolem etylenowym – dodatek glikolu pomaga w zwiększeniu zakresu temperatur, w których płyn może bez większych problemów spełniać swoją funkcję. Dodatkowo w płynie chłodniczym można znaleźć także substancje chroniące przed korozją czy tworzeniem się szkodliwych osadów.

Głównym zadaniem płynu chłodniczego jest ochrona silnika przed przegrzaniem, które mogłoby doprowadzić do poważnych uszkodzeń pojazdu. Działanie płynu chłodniczego opiera się na odprowadzaniu nadmiaru ciepła z głowicy i bloku silnika. Następnie ciepło zostaje oddane w chłodnicy, gdzie temperatura płynu ulega znacznemu obniżeniu.

Warto pamiętać o tym, że płyn chłodniczy pochłania wodę z powietrza, przez co z czasem staje się zdecydowanie mniej skuteczny – obniżona temperatura wrzenia uniemożliwia bowiem wydajne i skuteczne chłodzenie silnika.

Sprawdź też, Czym jest i co powinno zawierać upoważnienie do sprzedaży samochodu?

Wyciek płynu chłodniczego – przyczyny

Istnieje wiele różnych przyczyn wycieku płynu chłodniczego. Jednym z najczęściej spotykanych powodów ubytku substancji chłodzącej jest nieszczelność chłodnicy. Przy nieszczelnej chłodnicy dojdzie do uruchomienia wentylatora, dodatkowo usterka zostanie zasygnalizowana również przez strzałkę wskaźnika temperatury. Kolejny symptom nieszczelnej chłodnicy stanowi charakterystyczny zielony nalot, który jest oznaką odparowanego płynu chłodniczego.

Bardzo często wyciek płynu chłodniczego spowodowany jest także nieszczelnością instalacji. Wadliwe węże czy uszczelki mogą prowadzić do poważnych awarii, problem ten wymaga więc natychmiastowej interwencji.

Czasami wyciek płynu chłodniczego może wynikać również z uszkodzenia łożyska pompy wodnej, co w konsekwencji prowadzi do awarii uszczelniacza. Usterka uszczelniacza pociąga za sobą z kolei wyciek płynu chłodniczego.

Wyciek płynu chłodniczego – skutki

Jazda z wadliwym systemem chłodzenia może prowadzić do poważnych i niezwykle kosztownych awarii. Jednym z najczęściej spotykanych skutków wadliwego układu chłodzącego jest przegrzanie się silnika. Uszkodzony silnik wygeneruje spore wydatki, znacznie zwiększając koszty utrzymania samochodu.

Równie kosztowna może okazać się także wymiana samej chłodnicy, warto więc zadbać o regularne sprawdzanie stanu technicznego pojazdu.

Ubytek płynu chłodniczego – koszty naprawy

Koszty naprawy związane z wyciekiem płynu chłodniczego są uzależnione od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć między innymi rodzaj oraz wiek samochodu czy poziom zaawansowania danej usterki.

Niektóre osoby decydują się na samodzielne naprawienie usterki, używając do tego dostępnych na rynku płynnych uszczelniaczy do chłodnic. W przypadku pękniętych przewodów gumowych wielu kierowców decyduje się także na doraźne naprawienie ich za pomocą specjalnych bandaży. Samodzielne naprawy pozwalają sporo zaoszczędzić, jednak warto pamiętać o tym, że niektóre z usterek wymagają interwencji specjalisty.

Czy wyciek płynu chłodniczego jest niebezpieczny?

Bez względu na stopień zaawansowania usterki wyciek płynu chłodniczego jest potencjalnie groźną sytuacją, która może prowadzić do poważnego uszkodzenia samochodu. Zwlekanie z naprawą w większości przypadków doprowadzi do pogorszenia sytuacji, a tym samym również i do zwiększenia kosztów naprawy. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę także to, że usterka wymagająca interwencji mechanika praktycznie zawsze będzie oznaczać większe koszty.

Przeczytaj: wszystko, co trzeba wiedzieć o ogrzewaniu postojowym

Redakcja