Jak podłączyć radio samochodowe?

0
179

Gdy wybrało się odpowiednie radio samochodowe przychodzi moment jego zamontowania. Nie jest to bardzo skomplikowane zadanie, ale wymaga przede wszystkim cierpliwości.

Podstawowe rozmiary radioodtwarzaczy
Wybierając modele radia samochodowego trzeba brać pod uwagę, że istnieją podstawowe wymiary takich urządzeń. Standardowe radia samochodowe są mniejsze, gdy radia i stacje multimedialne są większe. Wysokość w takich urządzeniach jest dwa razy większa w stosunku do standardowego radia samochodowego. Takie radia mogą być wykorzystywana w samochodach klasy średniej oraz wyższej.
W najnowszych modelach samochodu trzeba brać pod uwagę, że radia są zintegrowane z systemami obsługi oraz komputerem podkładowym. Urządzenia wielofunkcyjne bywają zarówno odbiornikami, ale również działają jako kamera cofania oraz GPS. Ważne jest z tego powodu branie pod uwagę przy montażu samochodu jakim modelem pojazdu dysponujemy oraz jaki model radia wybraliśmy. Przekładać się to będzie bezpośrednio na czas, który trzeba będzie poświęcić na montaż. W tym względzie warto jest uzbroić się w cierpliwość, bo bardziej skomplikowane modele radia w najnowszych samochodach będą wymagały więcej czasu na ich zamontowanie.

Podłączanie różnych elementów radia samochodowego

W samochodach często są podłączone takie elementy jak:
– głośniki,
– okablowanie,
– antena.
Wówczas można od razu przystąpić do montowania samego radia. W tym względzie można przeczytać instrukcję jak podłączyć radio samochodowe. Nieco inaczej jest w sytuacji, gdy takie elementy nie zostały zamontowane. Wówczas przed przystąpieniem do montażu radia konieczne jest wykonanie takich czynności jak podciągnięcie kabli. Następnie można podłączyć do nich głośniki. Zrealizowanie takich czynności wymaga usunięcia tapicerki oraz podłogi, co pozwala we właściwy sposób ukryć kable. Brak ukrycia kabli może prowadzić do sytuacji, w której mogą one ulec zniszczeniu. Gdy w samochodzie nie było do tej pory głośników wówczas może nie być miejsca na ich montaż. W takim przypadki trzeba je wykonać samodzielnie, co wymaga wykonania otworów. Podłączając głośniki trzeba pamiętać, że przewody elektryczne muszą iść do akumulatora, a nagłaśniające do kolumn.

Montaż radia samochodowego w wyznaczonym miejscu

Samochody posiadają najczęściej miejsca dedykowane do zamontowania radia. Pozwala to określić, który typ radia można zmieścić w miejscu przeznaczonym do tego w samochodzie. Przed włożeniem radia trzeba schować kable za deską rozdzielczą. Bardzo ważne jest bardzo delikatne wykonywanie tej czynności, gdyż inaczej można popsuć elementy instalacji elektrycznej. Po wprowadzeniu przewodów pod deskę można zacząć podłączać je do odpowiednich wtyczek. Gdy odbiornik zostanie podpięty do wtyczki niezbędne jest sprawdzenie czy działa. Jeśli radio zaczyna działać wówczas można mieć pewność, że zostało ono właściwie podłączone. Zdarzyć się jednak może, że wtyk do radia może być uszkodzony i nie będzie zapewniał przenoszenia napięcia. Sprawdzić to można wykorzystują choćby próbówkę prądową.
Gdy w samochodzie znajduje się zamontowana antena wówczas można korzystać z radia po podłączeniu urządzeń zewnętrznych jak wzmacniacz. Jednak, gdy anteny nie było w samochodzie wówczas konieczne będzie dodatkowe przeprowadzenie procesu jej zamontowania. Dopiero po takiej czynności będzie można zdecydować się na podłączenie choćby telefonu, wzmacniacza, jak też innych urządzeń zewnętrznych. Bardzo ważne jest, aby dokładnie sprawdzić przed założeniem odbiornika wszystkie przewody. Najważniejsze jest, aby kable nie zostały pomylone podczas podłączania. Niestety taka sytuacja może prowadzić nawet do uszkodzenia radia. Dodatkowo po zamontowaniu radia warto jest zastosować również izolację. Polecane są w tym względzie opaski termokurczliwe, które są lepszą alternatywą w stosunku do izolacji w postaci taśm. Przed rozpoczęciem podłączania radia można zdecydować się, także na sprawdzenie go w warunkach domowych, co pozwala ustalić, czy urządzenie jest sprawne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here