Jak podłączyć radio samochodowe?

Gdy wybrało się odpowiednie radio samochodowe, przychodzi moment jego zamontowania. Nie jest to bardzo skomplikowane zadanie, ale wymaga przede wszystkim cierpliwości. Jak podłączyć radio samochodowe? W poniższym artykule przedstawiamy użyteczne porady na ten temat. 

Podstawowe rozmiary radioodtwarzaczy

Wybierając modele radia samochodowego trzeba brać pod uwagę, że istnieją podstawowe wymiary takich urządzeń. Standardowe radia samochodowe są mniejsze, gdy radia i stacje multimedialne są większe. Wysokość w takich urządzeniach jest dwa razy większa w stosunku do standardowego radia samochodowego. Takie radia mogą być wykorzystywana w samochodach klasy średniej oraz wyższej.

W najnowszych modelach samochodu trzeba brać pod uwagę, że radia są zintegrowane z systemami obsługi oraz komputerem pokładowym. Urządzenia wielofunkcyjne bywają zarówno odbiornikami, ale również działają jako kamera cofania oraz GPS. Ważne jest z tego powodu branie pod uwagę przy montażu samochodu jakim modelem pojazdu dysponujemy oraz jaki model radia wybraliśmy. Przekładać się to będzie bezpośrednio na czas, który trzeba będzie poświęcić na montaż. W tym względzie warto jest uzbroić się w cierpliwość, bo bardziej skomplikowane modele radia w najnowszych samochodach będą wymagały więcej czasu na ich zamontowanie.

Przeczytaj: Kiedy wymienić łącznik stabilizatora? 

Podłączanie radia samochodowego i różnych jego elementów

Podłączanie radia samochodowego to czynność, wymagająca zintegrowania ze sobą kilku elementów, takich jak:

  • głośniki
  • okablowanie
  • antena

Jeśli są one już zamontowane w pojeździe, wówczas można od razu przystąpić do właściwego podłączania radia samochodowego. W tym względzie, by na pewno zrobić to dobrze, najlepiej przeczytać instrukcję obsługi od producenta urządzenia, jak podłączyć radio samochodowe. Nieco inaczej jest w sytuacji, gdy takie elementy nie zostały zamontowane. Wówczas przed przystąpieniem do montażu radia konieczne jest wykonanie takich czynności, jak pociągnięcie kabli. Następnie można podłączyć do nich głośniki. Zrealizowanie takich czynności wymaga usunięcia tapicerki oraz podłogi, co pozwala we właściwy sposób ukryć kable. Brak ukrycia kabli może prowadzić do sytuacji, w której mogą one ulec zniszczeniu. Gdy w samochodzie nie było do tej pory głośników wówczas może nie być miejsca na ich montaż. W takim przypadku trzeba je wykonać samodzielnie, co wymaga zrobienia otworów. Podłączając głośniki trzeba pamiętać, że przewody elektryczne muszą iść do akumulatora, a nagłaśniające do kolumn. 

Podłączenie radia samochodowego - poradnik

Podłączenie radia samochodowego w wyznaczonym do tego miejscu

Samochody posiadają najczęściej miejsca dedykowane do zamontowania radia. Pozwala to określić, który typ radia można zmieścić w miejscu przeznaczonym do tego w samochodzie. Przed włożeniem radia trzeba schować kable za deską rozdzielczą. Bardzo ważne jest bardzo delikatne wykonywanie tej czynności, gdyż inaczej można popsuć elementy instalacji elektrycznej. Po wprowadzeniu przewodów pod deskę można zacząć podłączać je do odpowiednich wtyczek. Gdy odbiornik zostanie podpięty do wtyczki niezbędne jest sprawdzenie czy działa. Jeśli radio zaczyna działać wówczas można mieć pewność, że zostało ono właściwie podłączone. Zdarzyć się jednak może, że wtyk do radia może być uszkodzony i nie będzie zapewniał przenoszenia napięcia. Sprawdzić to można wykorzystują choćby probówkę prądową.

Gdy w samochodzie znajduje się zamontowana antena, wówczas można korzystać z radia po podłączeniu urządzeń zewnętrznych jak wzmacniacz. Jednak, gdy anteny nie było w samochodzie wówczas konieczne będzie dodatkowe przeprowadzenie procesu jej zamontowania. Dopiero po takiej czynności będzie można zdecydować się na podłączenie choćby telefonu, wzmacniacza, jak też innych urządzeń zewnętrznych. Bardzo ważne jest, aby dokładnie sprawdzić przed założeniem odbiornika wszystkie przewody. Najważniejsze jest, aby kable nie zostały pomylone podczas podłączania. Niestety taka sytuacja może prowadzić nawet do uszkodzenia radia. Dodatkowo po podłączeniu radia samochodowego, warto jest zastosować również izolację. Polecane są w tym względzie opaski termokurczliwe, które są lepszą alternatywą w stosunku do izolacji w postaci taśm. Przed rozpoczęciem podłączania radia można zdecydować się, także na sprawdzenie go w warunkach domowych, co pozwala ustalić, czy urządzenie jest sprawne.

Zobacz też: Jaki płyn chłodniczy wybrać?

Jak podłączyć radio samochodowe? Podsumowanie i wnioski

O tym, jak podłączyć radio samochodowe, wiele już zostało powyżej napisane. Zbierając te informacje w formie krótkiego podsumowania można napisać, że od tego, jak wygląda ta czynność, zależy, czy wcześniej w pojeździe było zamontowane okablowanie i antena. Jeśli tak, to potrwa to krócej, a jeśli nie, wymagać będzie większych nakładów pracy. Osobom, które nie dysponują wolnym czasem lub umiejętnościami do samodzielnego podłączenia radia samochodowego, zalecamy skorzystanie z usług profesjonalisty – serwisy samochodowe wykonują takie czynności praktycznie od ręki, a nie kosztuje to wiele. 

Redakcja