Wybieramy felgi do samochodu

W przypadku jeśli planujemy wymienić w naszym samochodzie całe koło, lub też wszystkie, obojętnie z jakich powodów, to oprócz doboru odpowiednich opon bardzo ważną kwestią jest wybranie właściwych felg. Ten element, oprócz oczywistych aspektów związanych z ogólnym bezpieczeństwem jazdy, ma również niebagatelne znaczenie jeśli chodzi o wygląd samochodu. I chociaż estetyka nie jest najważniejszą cechą naszego auta to jednak warto o nią zadbać z wielu względów.

Czym kierować się przy zakupie felg?


Przy wyborze felg należy się oczywiście kierować zaleceniami producenta samochodu w kwestiach ich rozmiaru. Bezdyskusyjne jest chyba to, że nie można montować w aucie kół większych lub mniejszych niż te mieszczące się widełkach podanych przez producenta. Taki zabieg może być niezwykle niebezpieczny nie tylko dla nas, ale także dla innych użytkowników drogi, więc nie powinno się go stosować bez dokonania bardziej gruntownych przeróbek całej konstrukcji.


Naturalnie zdarzają się sytuacje, gdzie zamontowanie felg dużo większych niż te, które przewidział producent, może mieć miejsce. Mowa tu o specjalnie przystosowanych autach customowych, w których przeróbce ulegają również pozostałe systemy odpowiedzialne za prawidłową pracę całości. Inne jest więc zawieszenie, hamulce i podobne elementy. Montaż niedopasowanej felgi do fabrycznych elementów samochodu mógłby skończyć się tragicznie.


Zakładając jednak, że nie przerabiacie swojego auta na hot roada ani na żadną szczególnie udziwnioną maszynę, to przy zakupie felg powinniście, jako drugi czynnik po parametrach technicznych podanych przez producenta samochodu, zwrócić uwagę na budżet, jakim dysponujecie. Decyzja, jakie felgi wybrać będzie przecież musiała zostać podjęta z uwzględnieniem środków, jakimi dysponujecie. W handlu możemy znaleźć, bardzo atrakcyjne co prawda, ale bardzo drogie rozwiązania, na które nie każdy będzie mógł sobie pozwolić.

Materiał wykonania felg – co lepsze?


Kolejną sprawą jest wybór pomiędzy felgami aluminiowymi a stalowymi. Jeśli dysponujecie odpowiednio wysokim budżetem to te pierwsze będą lepszym rozwiązaniem, nie tylko przez wzgląd na lepszy wygląd, ale także przez zalety, jakie niesie ze sobą zastosowanie tego rodzaju rozwiązania.


Alufelgi zwykle są lżejsze od tradycyjnych, a wytrzymałość aluminium pozwala na zastosowanie mniejszej objętościowo ilości materiału podczas ich produkcji. Pozwala to na lepszy dostęp powietrza do układu hamulcowego przez co jest on dużo lepiej chłodzony, co ma bezpośredni wpływ na jego sprawność, zwłaszcza podczas jazdy w górzystym, gdzie często trzeba korzystać z hamulca.

Redakcja