Najlepsze kleje dla majsterkowiczów

Klejenie wszelkiego rodzaju materiału od drewna po metal to czynność związana z majsterkowaniem w domu, profesjonalnym wykorzystaniem w przemyśle i specjalistycznym użyciu. W klejeniu ważna jest moc danego kleju, przygotowanie powierzchni, właściwości danej powierzchni i łączone elementy. Proces klejenia polega nie tylko na równomiernie nałożonym kleju, ważne są też inne czynniki. Podstawowym składnikiem klejów są lepiszcze – spoiwo nadające przyczepność łączonym elementom. Poznaj zastosowanie klejów i dowiedz się, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem pracy związanej z tym procesem. 

Klejenie – nie tylko dla specjalistów

Podczas montowanie wielu tworzyw sztucznych, drewna, czy metalu niezbędne jest klejenie. Proces, dzięki któremu złączymy różne rodzaje powierzchni w łatwy sposób. Klej wprowadzony między powierzchnie przylegające dwóch przedmiotów umożliwi ich połączenie. Kleje dzielimy na jedno- i dwuskładnikowe. Te pierwsze są bardziej wrażliwe na wilgotne powietrze, dlatego należy je stosować wewnątrz budynków. Klejenie umożliwia trwałe połączenie materiałów zachowując ich właściwości, dlatego powierzchnie przylegające do siebie w zależności od czasu nałożenia kleju mogą bardzo szybko połączyć się w całość, dając zadowalający efekt dla każdego majsterkowicza. Ważna jest również szybkość wiązania, która odpowiada za utwardzenie kleju po obu stronach materiału.

Kleje rozpuszczalnikowe i inne popularne rodzaje klejów

Klej w zależności od czynników utwardzających dzieli się na rozpuszczalnikowy (zestalanie na skutek odparowania rozpuszczalnika) i utwardzalny (zestalanie poprzez ochładzanie). Na rynku spotkamy kleje specjalistyczne różnego rodzaju: aminowe, epoksydowe, poliakrylowe, poliuretanowe, poliwinylowe, czy silikonowe. Każde z tych klejów mają inne przeznaczenie i użyjemy ich podczas łączenia konkretnego rodzaju materiału. Polecane wśród klientów są szczególnie mocne kleje Technicqll.

W dziedzinie budownictwa niezbędnym i mocnym rodzajem kleju, który używany jest do posadzek i spajania obwodów elektrycznych jest żywica epoksydowa Technicqll. Bezbarwna, zapobiegająca przyciąganiu kurzów i odporna na ciecze żywica jest najlepszym rozwiązaniem dla utwardzania i klejenia podczas budowy.

Kleje stosowane do tworzyw sztucznych

Idealnymi klejami do tworzyw sztucznych są kleje poliakrylowe oraz poliuretanowe. Pierwsze nadadzą się również do ceramiki, zaś te drugie do klejenia rodzajów skóry. Charakteryzacje danego kleju są opisane parametrami, takimi jak czas otwarty, czas wiązania, czy baza kleju. Dlatego zanim skleimy dane powierzchnie, musimy zapoznać się z parametrami.

Powlekanie lakierem podkładowym – czyli sposoby czyszczenia przed sklejeniem

Aby przygotować powierzchnie do klejenia można użyć kilku metod czyszczących materiały. Czyszczenie materiałami ściernymi lub aktywowanie powierzchni- szczególnie podczas klejenia tworzyw sztucznych, obróbka chemiczna – przy klejeniu metali, powlekanie związkami nieorganicznymi, czy lakierowanie – najlepsze podczas klejenia metali polegające na powlekaniu lakierem podkładowym. Najbardziej popularną metodą czyszczenia jest przemywanie rozpuszczalnikami, które stosuje się przy większości materiałów klejonych.

W wybraniu najlepszego kleju dostosowanego do Twoich potrzeb pomoże Ci hurtownia klejów oferująca szeroką gamę klejów. Znajdziesz tam kleje techniczne, kleje specjalne, kleje specjalistyczne, czy kleje taktyczne, Znając zastosowania klejów łatwiej dobierzesz klej odpowiedni dla Twoich materiałów.

Redakcja