Jak odgrzybić klimatyzację – sposoby

Każdy kierowca doskonale wie, jak przydatna jest klimatyzacja w samochodzie. Nie tylko pozwala uporać się z nieprzyjemnymi do zniesienia letnimi upałami, lecz co ciekawe, pomaga także zapanować nad intensywnie parującymi w zimie szybami. To o czym jednak trzeba pamiętać w przypadku samochodowej klimatyzacji to to, że wymaga ona okresowego odgrzybiania. W jaki sposób to zrobić?

Dlaczego klimatyzacja wymaga odgrzybiania?

Klimatyzacja to dość szczególne urządzenie. Z jednej strony jedyną jego funkcją jest zmniejszanie lub zwiększanie temperatury powietrza, lecz z drugiej strony panujące w układzie warunki są wprost stworzone do tego, aby żyły w nim, oraz intensywnie się rozmnażały liczne mikroorganizmy. Powoduje to, że już po bardzo niedługim czasie układ klimatyzacji może być opanowany wręcz przez grzyby i pleśnie. Co to oznacza dla osoby, która będzie prowadziła samochód z taką klimatyzacją lub dla jego pasażera? Przede wszystkim bardzo nieprzyjemny zapach, który jednak będzie najmniejszym problemem. Zapleśniała klimatyzacja, w której będzie duża liczba grzybów, to potencjalne źródło bardzo poważnych chorób układu oddechowego. Choroby te nie tylko będą nieprzyjemnym doznaniem samym w sobie, lecz mogą stanowić poważne pogorszenie się ogólnego zdrowia.
Samo zagrożenie zdrowia to jedna nie wszystko, ponieważ doprowadzenie klimatyzacji do takiego stanu, oznaczać będzie również ogromne koszta. Nie da się jej bowiem wyczyścić już w standardowy sposób i niezbędne będzie wymontowanie całego układu klimatyzacji oraz ręczne wyczyszczenie jego wszystkich elementów. Jak łatwo się domyślić, jest to naprawdę wysoki koszt. Nie dziwi zatem to, że tak często pada pytanie, w jaki sposób odgrzybić klimatyzację.

Metody odgrzybiania klimatyzacji?

Jak odgrzybić klimatyzację? Jak łatwo się przekonać, nie jest to ani drogie, ani tym bardziej skomplikowane. Na rynku istnieje kilka sposobów na to, aby dokładnie odgrzybić i oczyścić całą instalację klimatyzacji. Do tych najpopularniejszych metod z pewnością zalicza się ozonowanie, wykorzystywanie ultradźwięków, lub też tradycyjnie środki chemiczne w postaci aerozoli i różnego rodzaju pianek. Na czym jednak konkretnie metody te polegają?
Najprostszą technologią i sposobem pozbycia się grzybów z klimatyzacji, są gotowe preparaty w piankach lub też sprayach. Zawarte w nich substancje chemiczne dość ładnie pachną, a także są niedrogie, lecz pamiętać trzeba, że nie cechują się zbyt dużą skutecznością.
Co innego jednak ozonowanie, które cechuje się ogromna wręcz skutecznością. Szacuje się, że ozon jako substancja oczyszczająca i odkażająca, jest nawet 50 razy skuteczniejsza niż dobrze znany w tej kwestii chlor. Ogromną zaletą ozonowania klimatyzacji jest to, że oprócz samego jej układu, oczyszczona zostaje również tapicerka w samochodzie, a także cała podsufitka. Dzięki ozonowaniu z auta można także pozbyć się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny, czy też nawet papierosów. Niestety sporą wadą takiej techniki jest dość krótki czas trwania czystości po jej zastosowaniu. Pamiętać także należy o tym, że niestety nie sprawdzi się ona w sytuacji, gdy klimatyzacja jest już poważnie zagrzybiona.
Zdecydowanie najskuteczniejszą metodą pozbycia się grzybów nie tylko doraźnie, lecz na bardzo długi czas, jest wykorzystanie metody ultradźwięków. Przy pomocy ultradźwięków specjalna oczyszczająca chemia dostaje się do każdego zakamarka instalacji, co powoduje, że cechuje się ona bardzo dużą skutecznością. Wpływa to również na to, że cechuje się ona naprawdę dużą długotrwałością. Dzięki temu wystarczy ją zastosować maksymalnie raz do roku, aby cieszy się w pełni sprawną i czystą klimatyzacją.

Podsumowanie

Klimatyzacja to rewelacyjne urządzenie, które naprawdę zmieniło komfort podróżowania samochodem, znacznie go podnosząc. Jak jednak każde inne urządzenie, wymaga odpowiedniej konserwacji i dbania o nie. Szczególnie ważne jest tu odgrzybienie, które zapewnia nie tylko skuteczność działania klimatyzacji, lecz również bezpośrednio przekłada się na jej bezpieczeństwo. Warto więc zadbać o to, aby stosować odpowiednie metody odgrzybiania, co pozwoli nie tylko komfortowe, ale i bezpiecznie z niej korzystać.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *