Woskowanie samochodu

Każdy właściciel samochodu chce jak najlepiej o nie zadbać. Nie tylko pod względem technicznym, ale również pod względem wizualnym. W związku z tym stara się zachować karoserię w jak najlepszym stanie: próbuje nie dopuścić do powstania korozji, wypełnia ewentualne ryski, lakieruje wszystkie odpryski.
Wiadomym jest, że najlepiej byłoby nie dopuszczać do takich uszkodzeń, ponieważ generują one dodatkowe koszty. Poza tym, jak mówi się o zdrowiu człowieka, że lepiej zapobiegać niż leczyć, tak samo w przypadku samochodu – lepiej zapobiegać, niż na nowo lakierować.

Mycie auta – jaką myjnię wybrać?


Jeśli chodzi o dbanie o karoserię warto często odwiedzać myjnię. W wielu miastach dostępne są myjnie samoobsługowe, gdzie za niewielkie pieniądze możemy umyć samochód specjalnymi środkami. Na lepszych myjniach – automatycznych, które między innymi dostępne są przy stacjach benzynowych można wykupić różne pakiety mycia samochodu.


Przede wszystkim – w pakietach myjni automatycznych, jak również w myjniach samoobsługowych – dostępne są opcje mycia szamponem. Dodatkowo można się skusić się na woskowanie samochodu. Po dokładnym umyciu auta pokrywamy ją specjalistycznym woskiem, który pozwala na ochronę lakieru i wolniejsze zabrudzenie samochodu. Wówczas tworzy się specyficzna powłoka, po której spływają wszelkie zabrudzenia.


Jeśli istnieje możliwość udania się do specjalistycznej firmy zajmującej się myciem samochodów, jest to z pewnością najlepsza opcja. Samochody w takich miejscach myte są ręcznie, a co za tym idzie – o wiele dokładniej. Na koniec całego procesu mycia nakładany jest wosk, który jest wcierany w karoserię i polerowany. Samochód wówczas zyskuje na wyglądzie, a w przypadku samochodów nowszych sprawia wrażenie, jakby świeżo wyjechał z salonu.

Samodzielne woskowanie auta


Istnieje oczywiście możliwość zawoskowania samochodu samodzielnie. Jeśli mamy odpowiednie miejsce, gdzie moglibyśmy zająć się naszym samochodem, sami możemy go umyć, wybierając odpowiedni i zarekomendowany szampon. Tym samym zyskamy pewność, że pracujemy na odpowiednich środkach. Dodatkowo możemy pozwolić sobie na woskowanie samochodu, kupując preparaty sprawdzonych firm bądź takich, które mają dobre opinie klientów.


Co prawda, jest to praca, która zajmuje trochę czasu – z pewnością o wiele więcej niż umycie samochodu na myjni samoobsługowej z opcją woskowania. Jednak warto poświęcić na to swój czas i przeprowadzać taki zabieg regularnie. Nie tylko poprawi to wygląd samochodu, ale również pozwoli na ochronę lakieru, a co za tym idzie – uniknięcie późniejszych napraw karoserii.

Redakcja