Gdzie kupić tanio dobre części samochodowe?

Posiadanie samochodu to komfort i wygoda, jednak obarczona często sporymi kosztami. Zatankowanie paliwa i opłata ubezpieczenia oraz przeglądu to nie wszystko, ponieważ do kosztów należy doliczyć również zakup części samochodowych, które wymagają wymiany. Wymiana podzespołów może wynikać z ich zużyć eksploatacyjnych bądź nagłej awarii. Sprawdźmy, gdzie tanio kupimy dobre części samochodowe.

Oryginalne, czy zamienniki? Nowe, czy używane?

Zanim rozpoczniemy poszukiwanie części zamiennej do swojego samochodu, warto zastanowić się, jakim budżetem dysponujemy. Oryginalne części samochodowe to spory koszt w porównaniu z popularnymi zamiennikami. 

Wśród fachowców funkcjonuje opinia, że części odpowiedzialne za układ hamulcowy i kierowniczy, oraz zawieszenie, czyli układy bezpośrednio odpowiedzialne za bezpieczeństwo, należy kupować oryginalne. Zamienniki w tym przypadku, jeśli kupujemy, to tylko wysokiej jakości i u sprawdzonych producentów. 

Na części samochodowe używane możemy zdecydować się w przypadku bardzo wysokiego kosztu (np. silnik) lub w sytuacji, kiedy element nie jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo (elementy blacharskie, reflektory, wentylatory).

Sklepy i hurtownie motoryzacyjne

Sklepy i hurtownie nadal są popularnym źródłem zaopatrzenia w części samochodowe. Z tych stacjonarnych najchętniej korzystają osoby, które liczą na doradztwo w zakresie doboru części. Samodzielny wybór podzespołów obarczony jest ryzykiem błędu, więc jeśli jesteśmy laikami w tym zakresie, warto poradzić się specjalisty. Zakup w sklepie stacjonarnym jest również dobrą opcją dla osób, które wolą nie zamawiać podzespołów przez internet, lub nie mają możliwości tego zrobić. 

W sklepach stacjonarnych kupujący mogą liczyć na karty lojalnościowe oraz promocje, które obniżą koszt zakupu, a także tańsze od oryginalnych elementów zamienniki. Tańszą opcją zakupu części samochodowych są motoryzacyjne sklepy internetowe. Koszt zakupu jest niższy czasem nawet o 1/3, ponieważ sklep internetowy ponosi zdecydowanie mniej kosztów stałych, niż sklep stacjonarny. Warto wspomnieć w tym miejscu, że niektóre części samochodowe można nabyć na złomowiskach samochodowych, popularnie nazywanych szrotami. Używane lusterka, reflektory, lub części karoserii w dobrym stanie można nabyć za ułamek ceny nowego egzemplarza.

Części samochodowe kupione w warsztacie samochodowym

Tanie części u mechanika to fakt, nie mit. Fachowiec co prawda doliczy sobie marżę, jednak części zakupuje w hurtowniach dużo taniej, niż gdybyśmy sami nabyli je w sklepie. Kupując w ilościach hurtowych, może liczyć na całkiem spore rabaty i zniżki. Warto zlecić mechanikowi zakup części również dlatego, że w przypadku niewłaściwego dopasowania dużo łatwiej i szybciej wymieni w hurtowni podzespół na właściwy. 

Kolejnym powodem przemawiającym za podzespołami z warsztatu, jest możliwość zlecenia usługi ich wymiany. Jeśli mechanik wymieni część, obowiązuje go gwarancja. Oznacza to, że jeśli w określonym czasie podzespół ulegnie awarii, mechanik musi go naprawić, lub wymienić na nowy.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *