Dbanie o samochód – jak zapobiegać potencjalnym awariom?

Prawidłowe użytkowanie i serwisowanie samochodu to tak naprawdę temat długi jak rzeka. Ilu mechaników, tyle różnych opinii na przeróżne tematy odnośnie serwisowania. Z tego również powodu nie warto od razu się zniechęcać do zagłębienia się w problem, a szczególnie nie ignorujmy go, jeżeli jesteśmy posiadaczami samochodu. Bo jednak mimo różniących się opinii na temat serwisowania, trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że w każdej z tych opinii jest garść prawdy. Tak więc z jakich źródłem czerpać informacje na temat dbania o swój samochód? Zapoznaj się z treścią poniższego artykułu, by dowiedzieć się o wszystkim, co jest Ci niezbędne do utrzymania prawidłowego stanu twojego pojazdu.

Jak dbać o dobrą kondycję naszego silnika – najważniejszy element naszego samochodu

Niezależnie od tego, czy mamy samochód świeżutki z salonu, czy posiadamy już kilkuletni, bądź kilkunastoletni model, to w każdym z powyższych przypadków elementarne zasady prawidłowego dbania o nasz pojazd będą takie same lub bardzo podobne. Zacznijmy więc od zmory wszystkich producentów. Jak często wymieniać olej w silniku oraz jaki olej stosować? Producenci zalecają zachowanie interwału serwisowania na poziomie 30 000 kilometrów. Jednakże testy przeprowadzane przez mechaników skutecznie udowodniły nam jak bardzo olej ulega zniszczeniu po 10 000 kilometrach. Opinie są różne i cały czas się zmieniają. Warto więc przejść do zdroworozsądkowego podejścia do wymiany oleju. Jeżeli chcesz w przyszłości uniknąć wysokich kosztów napraw silnika spowodowanych uszkodzonymi podzespołami, to zastosuj się do poniższych rad. 

Wymiana oleju – kilka złotych porad, które mogą uchronić cię przed kosztownymi usterkami

Niezależnie od jednostki i rodzaju pojazdu powinno się stosować do poniżej przedstawionych rad

  • Obserwuj i nasłuchuj pracę swojego silnika
  • Wymieniaj olej co 10 tys. km
  • Stosuj olej zalecany przez producenta
  • Aby przedłużyć żywotność swojego silnika stosuj dodatki do silnika wspierające smarowanie i zapewniające regenerację 
  • Przed wykorzystaniem pełnej mocy swojej jednostki, poczekaj, aż osiągnie ona odpowiednią temperaturę (przeważnie jest to ok. 90 stopni Celsjusza)
  • Nie jeździj na zbyt niskich lub wysokich obrotach
  • Stosuj paliwo dobrej jakości

Stosowanie się do powyższych zaleceń z pewnością przedłuży żywotność twojego samochodu i pozwoli Ci uniknąć poważnych awarii i wiążących się z nimi napraw.

Dodatki do silnika – słów klika

Czym tak właściwie są dodatki do silnika i jakie mają właściwości? Tak więc na przestrzeni ostatnich lat świadomość kierowców znacznie się zwiększyła. Stąd rosnąca popularność dodatków do oleju silników czy skrzyń biegów. Dodatek do oleju skrzyni biegów czy silnika ma jedno najważniejsze zadanie do spełnienia, a jest nim przede wszystkim utrzymanie prawidłowego funkcjonowania tych podzespołów. Taki efekt następuje poprzez jego właściwości, które skutecznie zapobiegają wszelkim uszkodzeniom, a są nimi:

  • regeneracja powierzchni tarcia,
  • tworzenie warstwy ochronnej,
  • skuteczne niwelowanie zgrzytów występujących podczas zmiany biegów,
  • niwelacja wibracji i nadmiernego hałasu wynikającego ze zbyt dużego tarcia.

Ale czy każdy znaleziony dodatek do silnika przyniesie obiecane efekty? Otóż odpowiedź jest prosta. Nie. Z naszej strony możemy sumiennie polecić sprawdzony produkt, który istnieje już na rynku od ponad 15 lat, a o jego skuteczności świadczy 245 stron pozytywnych opinii. Ceramizer, bo właśnie o tym produkcie mowa, to sprawdzone rozwiązanie.

Redakcja