Sprowadzenie auta z Niemiec – czy się opłaca?

Warto mieć świadomość, że sprowadzanie używanych pojazdów z Niemiec cały czas w Polsce cieszy się ogromną popularnością. Nie wszyscy jednak wiedzą czym dokładnie powinno się sugerować przed podjęciem właściwej decyzji. Jakie kwestie koniecznie należy uwzględnić planując sprowadzenie auta z Niemiec?

Gdzie powinno się szukać samochodu w Niemczech?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że na terenie Niemiec działają setki komisów samochodowych cieszące się świetną renomą. Koniecznie trzeba także zaznaczyć, że używane pojazdy we wspomnianym kraju są również sprzedawane przez dealerów nowych aut. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie kupienie samochodu bezpośrednio od prywatnego sprzedawcy. Oczywiście nie jest to proste zadanie, gdyż inni handlarze także szukają na terenie Niemiec najlepszych możliwych okazji.

Co dokładnie i kogo powinno się ze sobą zabrać w poszukiwaniu pojazdu?

Zalecane jest, by przynajmniej jedna osoba płynnie posługiwała się językiem niemieckim. Zdecydowanie pomoże to w załatwianiu poszczególnych spraw w urzędach. Świetnym rozwiązaniem będzie także zabranie ze sobą miernik grubości lakieru. W ten prosty sposób osoby zainteresowane mogą sprawdzić czy dany samochód był szpachlowany lub lakierowany.

Istotnym narzędziem, które pomoże w podjęciu odpowiedniej decyzji będzie także interfejs diagnostyczny OBD2. Rekomendowane jest, by wspomniany produkt współpracował z bardzo dobrym programem diagnostycznym.

W jaki sposób można sprawdzić samochód w Niemczech?

W Niemczech tak samo, jak w Polsce osoba zainteresowana ma możliwość sprawdzenia danego samochodu w stacji kontroli albo warsztacie samochodowym.

Można oczywiście także skorzystać z usług ekspertów motoryzacyjnych, którzy będą w stanie dokonać bardzo szczegółowego stanu prawnego, a także technicznego samochodu.

Jak kupić samochód w Niemczech?

Jeżeli zostały już dokonane oględziny samochodu, a także osoba zainteresowana zakupem wykonała jazdę próbną można spokojnie przystąpić do negocjacji. Oczywiście pojazd powinien mieć najbardziej aktualne badania techniczne TUV. Gdy podczas negocjacji dojdzie do porozumienia, kolejnym etapem będzie spisanie umowy kupna sprzedaży z osobom prywatną. Z kolei zadaniem komisu będzie wystawienie faktury sprzedaży.

Jaki jest koszt sprowadzenia samochodu z Niemiec?

Pierwszym kosztem jest oczywiście paliwo w przypadku, gdy osoba zainteresowana wybierze się do Niemiec ze znajomym. Należy liczyć się z wydaniem 300 Euro w dwie strony. Trzeba także zaplanować przynajmniej jeden nocleg oraz wyżywienie we wspomnianym kraju. Rekomendowane jest odłożenie sobie na ten cel kwoty 150 Euro.

Koszt, którego niestety nie będzie można uniknąć to opłaty w niemieckim urzędzie związane z wyrejestrowaniem danego samochodu. Należy również doliczyć do tego zakup odpowiednich tablic czy OC. Koszty wzrosną tym samym o dodatkowe 100 Euro.

Cena za omawiany wcześniej przegląd samochodu na stacji diagnostycznej czy w warsztacie wynosi 100 euro. Łącznie wszystkie koszty mogą przekroczyć 3000 złotych.

Czy opłacalne jest sprowadzenie auta z Niemiec?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ceny samochodów na niemieckim rynku nie należą do najniższych. Bardzo wysokiej jakości samochody od klientów prywatnych charakteryzują się stosunkowo wysokimi cenami. Należy do tego doliczyć także wszystkie wymienione wcześniej opłaty, czyli koszty sprowadzenia czy akcyza. Oznacza to tym samym, że wyjazd do omawianego kraju będzie opłacalny tylko i wyłącznie w przypadku, gdy osoba zainteresowana planuje kupić pojazd w bardzo dobrym stanie.

Nie można również zapomnieć, że na terenie Niemiec działają tysiące handlarzy, którzy szukają najbardziej atrakcyjnych ofert. Ich celem jest kupowanie powypadkowych, uszkodzonych pojazdów, a następnie ich naprawienie. Godny uwagi jest również fakt, że samochody pochodzące od klientów prywatnych wyróżniają się bardzo wysoki przebiegiem. Liczby są znacznie wyższe niż w ogłoszeniach, które można znaleźć w Polsce. oznacza to tym samym, że są one realne oraz zgodne z prawdą.

Redakcja