Jak wybrać dobrą naukę jazdy aby zdać egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem?

Już na początku swojej przygody ze zdobyciem dokumentu prawa jazdy musisz podjąć decyzję, która zaważy na dalszym przebiegu nauki. Musisz wybrać odpowiednią, najlepszą dla siebie szkolę jazdy. Nie jest to wybór łatwy dlatego najlepiej zapoznać się z poniższymi wskazówkami.  

Co powinno decydować w wyborze ośrodka szkolenia kierowców?

  • Cena. Niska cena najczęściej oznacza niższą jakość. Kurs nauki jazdy jest bardzo kosztowny. Właściciel OSK musi sporo zainwestować we flotę samochodów (w WORD są przecież najnowsze modele), utrzymać pracowników  i salę OSK itp. Najtańsze kursy nauki jazdy oferują tylko te ośrodki, które nie mają nic do zaoferowania poza niską ceną.
  • Pojazdy szkoleniowe. Oceń czy są brudne, poobijane, które świadczą o braku szacunku do Ciebie i pracowników. Czyż może być gorsza opinia o OSK niż zniszczone samochody? Warto tez wybrać takie OSK, które dysponuje modelem identycznym jak te w Ośrodku Egzaminowania. Część szkół oferuje możliwość zdawania egzaminu państwowego na własnym (OSK) pojeździe, wówczas nie musisz się martwić tym, że szkolisz się innym pojazdem niż ten, którym uczysz się jeździć.
  • Lokalizacja. Tak adres ośrodka jest bardzo istotna. Naukę jazdy najlepiej jest wybrać w mieście, w którym będziesz zdawać egzamin na prawo jazdy. Dojazd busem lub pociągiem do miasta “egzaminacyjnego” wyjdzie taniej, niż wygodne podróżowanie samochodem OSK, a podczas takich jazd dojazdowych tracisz przecież cenny czas szkoleniowy.
  • Wygląd biura lub sali wykładowej. Sala wykładowa wyposażona w stary telewizor i pożółkłe plansze nie świadczy najlepiej o nauce jazdy. Jeśli właściciel nie dba o swój wizerunek – nie będzie dbał i o Ciebie,
  • Opinie wśród rówieśników, którzy już przeszli szkolenie. Jeżeli starsze rodzeństwo czy znajomi byli zadowoleni z jakości szkoły i zdali egzamin warto zainteresować się szkołą, z której usług korzystali.
  • Miejsce w rankingach zdawalności. Tu radzimy daleko posuniętą ostrożność. Ranking zdawalności można zmanipulować. Nauki jazdy nie podają często o jaką zdawalność chodzi (teoria? praktyka? średnia z teorii i praktyki?), której kategorii prawa jazdy dotyczy (B? C? D? a może średnia ze wszystkich?). Efekt? Zdarza się, że w jednym mieście działają cztery nauki jazdy reklamujące się najwyższą zdawalnością.

Jak wygląda szkolenie w nauce jazdy?

Kurs nauki jazdy to:

  • minimum 30 godzin zajęć teoretycznych (w tym szkolenie z pierwszej pomocy),
  • egzamin wewnętrzny z teorii zawierający aktualne pytania egzaminacyjne na prawo jazdy,
  • minimum 30 godzin zajęć praktycznych,
  • egzamin wewnętrzny z praktyki – na takich samych zasadach jak egzamin państwowy.

Szkolenie w nauce jazdy nie może polegać jedynie na  nauczeniu się wykonywania zadań egzaminacyjnych. Część praktyczna egzaminu państwowego polega wprawdzie na wykonaniu, “zgodnie z przepisami ruchu drogowego i techniką kierowania pojazdem, w ruchu drogowym zadań egzaminacyjnych”, ale egzaminator podczas części praktycznej egzaminu państwowego  zwraca szczególną uwagę na:

  • sposób wykonywania manewrów na drodze (nie wszystkie manewry na drodze są zadaniami egzaminacyjnymi),
  • zachowanie wobec innych uczestników ruchu drogowego,
  • umiejętność oceny potencjalnych lub rzeczywistych zagrożeń na drodze,
  • skuteczność reagowania w przypadku powstania zagrożenia,
  • sposób używania mechanizmów sterowania pojazdem.

Podczas sprawdzania stanu technicznego podstawowych elementów pojazdów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ruchu drogowego, masz przynajmniej wskazać, gdzie i przy użyciu jakich przyrządów lub wskaźników sprawdza się poziom odpowiednich płynów w pojeździe i jak działają wybrane światła. Instruktor powinien więc powiedzieć Ci więcej niż niezbędne, wyszczególnione w przepisach elementy. Nie powinien zbywać Twoich pytań stwierdzeniem, że “tego na egzaminie nie ma”.

Jeśli myślisz nad zapisaniem się na kurs to testy na prawo jazdy możesz zacząć rozwiązywać już teraz. Aktualne pytania egzaminacyjne na prawo jazdy udostępnia zdamyto.com.

prawo jazdy infografika

Redakcja