Kupujesz samochód? Te rzeczy o ubezpieczeniu musisz wiedzieć

Ubezpieczenie OC to niezbędny element ochrony samochodu, a jego wybór wcale nie musi być tak trudny, jak się wydaje. Każde towarzystwo oferuje nam przecież taki sam zakres ochrony. Jakie kryteria wziąć więc pod uwagę przy zakupie polisy?

Ubezpieczenie OC a kryterium ceny

Zagadnienie polis OC częściowo podlega regulacjom prawnym. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych dokładnie określa zakres ochrony, jakim zostaje objęty ubezpieczony. Tym samym niezależnie od wybranego towarzystwa przy zakupie OC spotkamy się z takim samym zestawem świadczeń. Prawo nie reguluje jednak ceny, co powoduje, że klient, którego nie satysfakcjonuje oferta przedstawiona przez danego ubezpieczyciela, z dużym prawdopodobieństwem znajdzie korzystniejszą propozycję. W tym celu wystarczy skorzystać z darmowych porównywarek. Zanim jednak skontaktujesz się z wybranym towarzystwem, powinieneś wyrobić kartę pojazdu, gdyż to ona pozwala na uzyskanie polisy OC. Jeżeli nie wiesz, czym jest karta pojazdu, tutaj dowiesz się więcej.

Polisa OC – na co zwrócić uwagę?

Cena to nie jedyny element, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia na nowo zakupiony samochód. Duży wpływ na to mają zazwyczaj oferowane dodatki, a tych nie jest mało, gdyż każde towarzystwo chce zabiegać o grono swoich klientów. Niestety nawet największy i najbardziej rozbudowany pakiet nie da nam gwarancji, że zostaniemy kompleksowo obsłużeni i bez problemu uzyskamy odszkodowanie. Zanim zdecydujemy się na propozycję danego ubezpieczyciela, warto zawrócić uwagę na:

 • opinie o towarzystwie ubezpieczeniowym;
 • szybkość działania;
 • proces likwidacji szkód;
 • metody obsługi posprzedażowej;
 • obecność online;
 • promocje.

Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy znajomego agenta ubezpieczeniowego. U takiej osoby będziemy mogli liczyć na usługi, których nie doświadczymy w przypadku przypadkowych agentów. Może on przykładowo doradzić nam przy zgłaszaniu problemu, gdy chcemy uzyskać odszkodowanie od towarzystwa.

Ubezpieczenie OC i dodatki do niego

W wielu przypadkach w ramach zakupu polisy OC w bonusie otrzymamy ciekawe rozszerzenia lub wartościowe zniżki na inne ubezpieczenia. Tutaj warto zwrócić uwagę na zakres owych dodatkowych świadczeń, gdyż każde towarzystwo może zaproponować własny zestaw. Do najczęściej wybieranych rozszerzeń należy zaliczyć:

 • Autocasco;
 • Assistance;
 • NNW;
 • ochronę szyb czy opon;
 • Zieloną Kartę.

Każde z nich stanowi dobre uzupełnienie do podstawowego ubezpieczenia, jakim jest OC. Przy podejmowaniu decyzji warto zapoznać się z warunkami korzystania z poszczególnych dodatków. Ponadto należy dostosować je pod swoje wymagania oraz zaistniałą sytuację, jaką może być brak dowodu rejestracyjnego przez pierwszy okres użytkowania samochodu. O tym jednak więcej na stronie: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/ubezpieczenie-samochodu-bez-dowodu-rejestracyjnego/535.html.

Redakcja