Obowiązkowe wyposażenie samochodu – aktualne, polskie normy

Każdy kierowca doskonale wie, że samochód wymaga odpowiedniego przygotowania, zanim wyruszy się nim w podróż. Szyby powinny być czyste, aby mogły zapewniać dobrą widoczność, a lusterka dobrze ustawione. Jak się jednak okazuje, oprócz tego auto musi być wyposażone w kilka dodatkowych akcesoriów i dodatków, aby mogło bezpiecznie poruszać się po drogach. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu i co trzeba zawsze w nim mieć? Przykładowo czy gaśnica jest obowiązkowa, czy tylko zalecana? Warto to wszystko wiedzieć, ponieważ za brak odpowiedniego wyposażenia grozić może nawet spory mandat.

Dlaczego obowiązkowe wyposażenie auta jest tak ważne?

Zanim jednak przejdzie się do tego, czy gaśnica jest obowiązkowa i co tak właściwie trzeba mieć w swoim samochodzie, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego tak właściwie powodu dodatkowe wyposażenie jest tak istotne.
Jak każdy kierowca powinien wiedzieć, podróże samochodem bywają naprawdę ryzykowne i często nieprzewidywalne. W każdej chwili może mieć miejsce wypadek. Auto może doznać awarii i konieczne będzie wyjście z niego na drogę. Wszystkie te sytuacje są bardzo niebezpieczne, a to sprawia, że trzeba być do nich odpowiednio i indywidualnie przygotowanym. Pomaga w tym obowiązkowe wyposażenie auta. Co zatem koniecznie trzeba mieć ze sobą w samochodzie?

Zobacz też jakie okulary do jazdy samochodem wybrać

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu?

Jakie zatem jest obowiązkowe wyposażenie auta? Co trzeba w nim mieć, aby jeżdżenie samochodem było bezpiecznie oraz żeby nie otrzymać mandatu w przypadku kontroli drogowej?
Najczęściej kierowcy pytają podczas poruszania tego tematu, czy gaśnica jest obowiązkowa z prawnego punktu widzenia, czy tylko zalecana? Jak się okazuje, jest to jeden z najważniejszych i obowiązkowych dodatkowych elementów auta. Brak gaśnicy może wiązać się nawet z problemami podczas przeglądu, co sprawić może naprawdę spore kłopoty. Jakie powinny być parametry takiej gaśnicy? Musi ona mieć pojemność minimum 1 kg, a także musi to być model ABC z homologacją. Co bardzo ważne, gaśnica powinna być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu. Co jednak ciekawe, jeśli utraci ona ważność, nie otrzyma się za to mandatu.
Kolejnym bardzo ważnym elementem wyposażenia samochodu jest trójkąt ostrzegawczy. O czym trzeba pamiętać w jego przypadku? Przede wszystkim musi on mieć na sobie wyraźnie umieszczony symbol potwierdzający homologację. Celem takiego trójkąta jest ostrzeżenie innych kierowców o stojącym na drodze pojeździe. Brak takiego elementu i niezasygnalizowanie obecności na drodze pojazdu może wiązać się z mandatem w wysokości nawet 300 złotych.
Ostatnim obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu jest widoczna tablica rejestracyjna. Musi być ona czytelna, oświetlona i dobrze widoczna.

Zalecane wyposażenie samochodu – czy gaśnica jest obowiązkowa?

Jak więc widać, obowiązkowe wyposażenie samochodu sprowadza się tak naprawdę do trzech najważniejszych punktów, czyli do posiadania w aucie gaśnicy o odpowiedniej pojemności i homologacji, widocznych tablic rejestracyjnych, a także trójkąta ostrzegawczego. Jak się jednak okazuje, jest jeszcze kilka innych bardzo przydatnych, choć nieobowiązkowych elementów wyposażenia auta. Co jeszcze warto mieć w samochodzie, aby podróżowanie nim było bezpieczniejsze?
Do listy nieobowiązkowych, lecz bardzo zalecanych elementów z pewnością można zaliczyć apteczkę samochodową. W aucie bez trudu może dojść do skaleczenia czy też nawet innego drobnego uszkodzenia ciała które, choć nie będzie zagrażało życiu, to jednak będzie stanowiło spory dyskomfort. Oczywiście można być także świadkiem wypadku i dobrze wyposażona apteczka może nawet uratować komuś życie.
Oprócz tego warto jeszcze mieć w aucie kamizelkę odblaskową, aby np. zwykła zmiana koła po zmroku była bezpieczniejsza.

Sprawdź, jak usunąć naklejkę z szyby samochodu

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *