Logistyka kontraktowa – co warto o niej wiedzieć?

Z usług logistycznych korzysta dziś praktycznie każda firma. Specjalnie z myślą o przedsiębiorstwach, które pragną skupić się w głównej mierze na rozwijaniu swojej działalności oraz dostarczaniu klientom usług na jak najwyższym poziomie powstał outsourcing usług logistycznych oferowany pod postacią logistyki kontraktowej. Jej głównym celem jest zdjęcie z barków klienta obowiązków związanych z obsługą logistyczną przedsiębiorstwa oraz zapewnienie najwyższego poziomu obsługi logistycznej jego firmy

Logistyka kontraktowa w teorii i praktyce

Pod pojęciem logistyki kontraktowej kryje się szereg zróżnicowanych usług ściśle dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego przedsiębiorstwa. W swojej najbardziej bazowej postaci logistyka kontraktowa obejmuje po prostu outsourcing powierzchni magazynowej – operator logistyczny za ustaloną w umowie opłatą udostępnia klientowi własną powierzchnię magazynową, na której będą przechowywane jego towary. W takim modelu logistyczno-sprzedażowym towar należący do klienta trafia do magazynu operatora i jest w nim przechowywany. W chwili sprzedaży wyjeżdża natomiast do magazynu klienta i tam jest kompletowany.

Logistyka kontraktowa może jednak przybierać bardziej zaawansowaną postać, a w jej zakres wchodzić także inne, poszukiwane w dzisiejszych czasach usługi. Należy do nich m. in. transport towarów, ich dystrybucja, etykietowanie i fakturowanie, a także zarządzanie punktami sprzedaży i obsługa posprzedażowa. Ich wybór oraz zakres mogą zostać precyzyjnie dostosowane do bieżących potrzeb klienta oraz być dowolnie modyfikowane w czasie trwania umowy. Pozwala to uczynić z logistyki kontraktowej usługę idealnie skrojoną na miarę współczesnych firm poszukujących profesjonalnego i w pełni spersonalizowanego wsparcia w zakresie zarządzania ich logistyką.

Korzyści płynące z logistyki kontraktowej, czyli dlaczego to się opłaca?

Logistyka kontraktowa jest usługą, z której aktualnie korzysta coraz więcej firm poszukujących profesjonalnego wsparcia na każdym etapie zarządzania obsługą logistyczną przedsiębiorstwa. Za wyborem takiego rozwiązania przemawia szereg korzyści. Logistyka kontraktowa pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy oraz przeznaczyć te zasoby na realizację własnych celów rozwojowych. Odpowiednie zarządzanie procesami logistycznymi gwarantuje z kolei sprawne planowanie, organizowanie i kontrolowanie przepływu towarów, co ma istotny wpływ na całokształt funkcjonowania firmy oraz perspektywy jej dalszego rozwoju.

Profesjonalna logistyka kontraktowa pozwala ponadto ograniczyć koszty związane z utrzymaniem własnej powierzchni magazynowej, środków transportu, personelu oraz systemów informatycznych i licencji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego tego obszaru. Wydzielenie procesów logistycznych oraz oddelegowanie ich obsługi na rzecz profesjonalnego operatora logistycznego pozwala także w pełni skupić się na podstawowej oraz najważniejszej działalności firmy, czyli produkcji, sprzedaży oraz działaniach marketingowych. W efekcie, korzystanie z logistyki kontraktowej daje możliwość usprawnienia funkcjonowania całej organizacji oraz gwarancję prawidłowej realizacji wszystkich usług związanych z obsługą logistyczną przedsiębiorstwa.

Redakcja