Co składa się na koszty rejestracji samochodu?

Posiadanie własnego samochodu to symbol niezależności i swobody. Auto pozwala na dalekie podróże, krótkie wycieczki po kraju, jazdę po mieście czy do pracy i szkoły. Większe samochody świetnie sprawdzą się jako tymczasowe noclegi, jeśli tylko uda się na tylnych siedzeniach umieścić odpowiednio duży materac. Jednak jego posiadanie wiąże się z wieloma dodatkowymi wydatkami, zwłaszcza na początku użytkowania.

O czym w szczególności należy pamiętać?


Najważniejsze po kupnie naszego wymarzonego auta pozostają dwa wydatki – ubezpieczenie samochodu oraz jego rejestracja. O ile wysokość ubezpieczenia zależy od naszego doświadczenia, płci i marki, koszty rejestracji samochodu pozostają na jednakowym poziomie. Całkowity koszt rejestracji, niezależnie od tego czy do czynienia mamy z samochodem nowym czy używanym, wynoszą około 200 zł. Na powyższą kwotę składają się wydatki związane z tymczasowym pozwoleniem, dowodem rejestracyjnym czy opłaty ewidencyjne.


Co składa się na koszty rejestracji samochodu:


– opłata za tablice rejestracyjne (80 zł za tablicę przednią i tylną);
– wydanie dowodu rejestracyjnego (54 zł);
– pozwolenie czasowe (13,50 zł);
– nalepka kontrolna i legalizacyjna (odpowiednio 18,50 zł i 12,50 zł);
– opłaty ewidencyjne (w wysokości 2,00 zł);
– opłata skarbowa (17 zł, jednak występuje tylko wtedy, gdy udzielamy komuś pełnomocnictwa).


W zależności od tego, w jakim miejscu nabyliśmy nasz samochód możliwe są oszczędności w kosztach związanych z rejestracją. Jeśli np. kupiliśmy auto, które wcześniej użytkowane było w tym samym województwie, w którym zamierzamy je rejestrować, nie mamy obowiązków zamiany tablic rejestracyjnych, a tym samym nalepki kontrolnej umiejscowionej na szybie pojazdu. Koszty całkowitej rejestracji są wówczas o prawie połowę niższe i wynoszą niecałe 100 zł.


Dla osób, którym nie wystarczają zwyczajne tablice rejestracyjne oferowana jest opcja wyjątkowych i oryginalnych tablic. W tym przypadku to my decydujemy o tym, co na danej tablicy ma się znaleźć. Nie ma żadnych ograniczeń. Przeraża jedynie koszt jej rejestracji. Waha się on bowiem w okolicach 1 000 złotych.
Z dodatkowymi opłatami wiąże się również sprowadzenie samochodu z zagranicy.

Możliwość ta często kusi kierowców, gdyż auta te są zdecydowanie tańsze i bardzo często w dużo lepszym stanie niż te od lokalnych dealerów czy prywatnych użytkowników z Polski. Jednak należy pamiętać, że w trakcie rejestracji należy przedstawić urzędnikom dwa dokumenty – jeden to potwierdzenie zapłaty akcyzy, drugi karta informująca o odprawie celnej. Dodatkową opłata jest wydanie karty pojazdu. Jej koszt to około 80 zł.

Przedstawić należy również tłumaczenie dokumentów. Tu też opłaty są dość wysokie – trzeba bowiem skorzystać z usług tłumacza przysięgłego, a ceny za jego usługi wahają się w najlepszym przypadku w wysokości kilkudziesięciu złotych za jedną stronę dokumentu.

Redakcja