Jakie są koszty eksploatacji samochodu?

Gdy planuje się zakup samochodu, pod uwagę nie należy brać jedynie ceny. Duże znaczenie mają również koszty jego eksploatacji. Gdy będą wysokie wówczas w długim okresie czasu trzeba ponosić duże wydatki. Ważne jest z tego powodu dokonanie analizy kosztów eksploatowania samochodu zanim dokona się zakupu.

Co może wpływać na koszty utrzymania samochodu?

Na koszty utrzymania samochodu może wpływać wiele czynników. Warto brać pod uwagę wszystkie, gdy dokonuje się analizy tego, ile będzie kosztowało stałe korzystanie z pojazdu. Szczególnie, gdy planujemy korzystać z samochodu regularnie oraz intensywnie go użytkować, zwrócenie uwagi na stałe wydatki ma duże znaczenie. Koszty utrzymania samochodu są w stanie pochłaniać znacząc część domowego budżetu.
Poszczególne czynniki, które wpływają na koszt utrzymanie samochodu będą miały różne znaczenie między innymi ze względu na model samochodu, liczbę pokonywanych kilometrów, staż kierowcy. Licząc koszty eksploatacji samochodu trzeba brać pod uwagę, że zawsze można dokonać jedynie szacunków, które najczęściej nie będą się w stu procentach pokrywać z realnymi kosztami podczas użytkowania pojazdu. Natomiast wykonanie analizy kosztów użytkowania samochodu pozwala ograniczyć zaskoczenie, tym, ile musi wydawać regularnie na korzystanie z samochodu.

Czynniki wpływające na koszt utrzymania samochodu?

Czynniki wpływają cena koszty utrzymania samochodu można podzielić na takie, które można łatwo oszacować oraz na takie, które są trudne do wyliczenia. Wynika to z faktu, że część czynników wpływających na koszty eksploatacji samochodu jest trudnych do przewidzenia. Dotyczy to szczególnie kierowców, którzy kupują pierwszy samochód. Wiele czynników jest jednak stałych i pojawia się przy używaniu jakiegokolwiek modelu samochodu.

Do stałych kosztów, które pojawią się przy użytkowaniu jakiegokolwiek samochodu zaliczają się:
– koszty okresowych badań technicznych,
– ubezpieczenie OC,
– inne ubezpieczenia.
Takie koszty można łatwo policzyć, gdy wiemy jaki samochodów zamierzamy kupić. Wówczas można sprawdzić za pośrednictwem kalkulatorów ubezpieczeniowych czy stron warsztatów samochodów, ile będą wynosiły ceny za ubezpieczenia, które chcemy musimy lub chcemy pozyskać oraz za okresowe badania.
Innymi czynnikami wpływającymi na koszty używania samochodów są naprawy i dodatkowe przeglądy zużycie paliwa, wymiany opon, dodatkowe wydatki na wyposażenie, parkingi, opłaty za przejazd autostradami. Jeśli chce się oszacować takie wydatki dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z forów dla kierowców. Na takich stronach można znaleźć kierowców, którzy używają konkretnego modelu samochodu. Pozwala to z pierwszej ręki dowiedzieć się, ile wydają na przeglądy, naprawy czy wymianę opon przy samochodzie nowym czy mającym określony przebieg. Na tej podstawie można określić z mniej więcej jakimi kosztami spotkamy się przy używaniu konkretnego modelu samochodu.

Jak zmniejszyć koszty użytkowania samochodu?
Jeśli chce się zmniejszyć koszty użytkowania samochodu konieczne jest dokonanie wyboru odpowiedniego modelu pojazdu. Sprawdzić można, które modele samochodów uznawane są za mniej kosztowne podczas użytkowania. Na tej podstawie można wybrać takie samochody, które nie będą generowały nadmiernych kosztów. W tym względzie trzeba brać pod uwagę, że większość nowych samochodów będzie miało znacznie mniejsze koszty związane z naprawami. Natomiast takie koszty będą większe przy używanych pojazdach. Trzeba jednak zwracać uwagę na to jak awaryjny jest samochód, czy też jak łatwo można pozyskać do niego części zamienne. Wpływa to również na długoterminowe koszty używania samochodu. Do wielu popularnych modeli samochodów można znaleźć wiele używanych części zamiennych czy zamienników. Wówczas naprawy będą zarówno znacznie łatwiejsze do wykonania, jak też mniej kosztowne. Natomiast przy nowych modelach samochodów można liczyć się z mniejszymi kosztami ubezpieczeń, co dotyczy szczególnie marek samochodów uznawanych za mniej wypadkowe. Warto więc zastanowić się jaki samochód jest bardziej opłacalny, jeżeli chodzi o koszty utrzymania.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *