Zamienniki, czy orginał – najlepsze części zmienne do Twojego samochodu

Używane części samochodowe oferują ogromną przewagę cenową w porównaniu z nowymi i pomagają zaoszczędzić trochę pieniędzy. Jak jest jednak w przypadku zamienników? Im masz starszy model samochodu, tym mniejszy problem ze zdobyciem potrzebnych części, jeśli zapytasz renomowanych sprzedawców używanych części samochodowych. Dotyczy to również zamienników dedykowanych komponentów. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom większość dealerów może zamawiać części od siebie i wysyłać je do różnych regionów kraju z dnia na dzień. Jaką decyzję podjąć kiedy mamy do wyboru zakup oryginalnej części lub zamiennika? Co brać pod uwagę i dlaczego akurat podjąć taką a nie inną decyzje? Postaramy się to przybliżyć poniżej.

Zalety i wady zamienników kompentów do samochodów

Dla podzespołów fabrycznych alternatywną są markowe zamienniki. Wiele z nich jest produkowanych przez te same firmy i na tych samych liniach produkcyjnych, co podzespoły fabryczne – różni je jedynie opakowanie i przez to mniejszy prestiż. Nie jest to jednak reguła i nie zawsze tak to wygląda. Podczas gdy oryginalne części są produkowane wyłącznie przez producenta pojazdu i producenta, części na rynku wtórnym mogą być produkowane przez dowolną firmę, w dowolnym miejscu na świecie – to oznacza, że mogą one okazać się niekompatybilne. Są one często nazywane częściami OEM, co oznacza producenta oryginalnego sprzętu. Firmy działające na rynku wtórnym mogą tak jak flagowcy stosować składniki wyższej jakości.Ich niebywałą zaletą jest jednak cena, która w większości przypadków przeważa nad zakupem danego komponentu.

Oryginalne, nowe części samochodowe jakie są ich zalety?

Rynek części samochodowych w Polsce i Europie jest ogromny, a wielka debata między rynkiem wtórnym a częściami oryginalnymi i w pełni nowymi wciąż trwa. Wiele części zamiennych jest tańszych i mogą nawet podać dokładny numer seryjny OEM, aby „gwarantować” kompatybilność, jednak nie zawsze możemy mieć pewności czy będzie ona w pełni sprawna w naszym samochodzie. Dzięki nowoczesnym technologiom i procesom produkcyjnym każda marka i model pojazdu posiada swoje unikalne elementy i cechy użytkowe. Tylko oryginalne części mogą posłużyć nam najdłużej. Obecnie mając nowoczesny samochód, który jest znacznie bardziej spersonalizowany i został zaprojektowany tak, aby działał jak najefektywniej z oryginalnymi częściami zamiennymi producenta. Producenci oryginalnych części samochodowych dostarczają swoje produkty z co najmniej roczną gwarancją, jednak ich cena jest zazwyczaj dużo wyższa od tych zamiennych.

Redakcja