Jak dobrać odpowiednie części do swojego auta?

Na rynku motoryzacyjnym znaleźć można oferty różnorodnych firm, zajmujących się dystrybucją ekwiwalentów do samochodów. Przed zakupem produktu należy jednak upewnić się, jaka jest dokładna specyfikacja poszukiwanego podzespołu.

Rodzaje części zamiennych

Ekwiwalenty uszkodzonych elementów klasyfikowane są według dyrektywy GVO, zapewniającej odpowiednią konkurencję na rynku podzespołów samochodowych.  OE to oryginalne części zamienne, posiadające logo producenta. Zazwyczaj wykorzystuje się je jako substytuty w nowych samochodach. Zamienniki OEM nie posiadają logo marki pojazdu. Produkuje się je jednak zgodnie z obowiązującymi standardami wyznaczanymi przez oficjalnego producenta. Podzespoły OEQ wytwarzane są przez firmę, która nie dostarcza twórcy danego modelu części na fabryczny montaż. Elementy regenerowane są najtańsze. Produkuje się je z uwzględnieniem dokumentacji technicznej i standardami innych producentów. Części regenerowane wzorowane są na produktach OEM.

Odpowiednie elementy do auta

Ekwiwalenty samochodowe oferowane są przez różnorodne sklepy motoryzacyjne. Korzystając ze strony internetowej danego zakładu, można skorzystać z wygodnej wyszukiwarki. Części udostępniane są na podstawie wprowadzonych przez danego klienta danych. Z łatwością można więc dobrać element dopasowany do konkretnego auta. Wyszukiwanie należy rozpocząć od zaznaczenia odpowiedniej marki i właściwego modelu samochodu. Na podstawie danych system generuje wszystkie dostępne egzemplarze, pasujące do rodzaju auta. Tabela zawiera informacje na temat typu, pojemności, mocy i kodu silnika oraz rodzaju paliwa. Po zaznaczeniu odpowiedniego samochodu system przekierowuje użytkownika do strony, zawierającej skategoryzowane części zamienne. Na stronie Autoparts znaleźć można ekwiwalenty chłodnicze, elementy do czyszczenia szyb, filtry, podzespoły klimatyzacyjne, koła, opony, narzędzia specjalne itd.  Po zaznaczeniu odpowiedniej kategorii wyświetlane są elementy zaliczane do danego sektora. Klient może więc dokładnie sprecyzować obszar swoich poszukiwań. Każdy element w danej kategorii opisany jest z uwzględnieniem najważniejszych informacji. Nierzadko umieszczane są również dane, uzupełniające podstawową specyfikację. Klient szukający konkretnego elementu może zdecydować się na wybór oryginalnej części produkowanej przez producenta lub zakup zamiennika. Drugi wariant nie zawsze jest jednak możliwy do zrealizowania.

Numer VIN

Dopasowanie odpowiednich części ułatwia kod nadany przez producenta auta. Zazwyczaj umieszczony jest on na karoserii w kilku miejscach. Dzięki kodowi VIN można znaleźć w internetowych bazach danych informacje na temat roku produkcji oraz dacie ostatniego przeglądu. Numer ułatwia również określenie wersji samochodu. Dzięki danym można dopasować odpowiedni zamiennik do posiadanego przez kierowcę samochodu.

Znalezienie części zamiennej do auta nie jest trudne. Należy jednak pamiętać, by kupować produkty od sprawdzonych firm. Profesjonalni dystrybutorzy ułatwiają bowiem swoim klientom dopasowanie ekwiwalentu do konkretnego rodzaju i modelu auta.

Redakcja