Sprzedaż samochodu – formalności

Osoba planująca sprzedać samochód musi nie tylko skupić się na znalezieniu potencjalnego kupca, ale również formalnościach przy wspomnianej sprzedaży. W ten prosty sposób możliwe będzie uniknięcie ewentualnych problemów z urzędem skarbowym czy ubezpieczycielem. Jakie formalności muszą być koniecznie wykonane w momencie, gdy dojdzie do sprzedaży auta?

Co dokładnie powinna zawierać umowa kupna/ sprzedaży samochodu?

Nie wszyscy kierowcy niestety mają świadomość, że najbardziej istotnym dokumentem nowego właściciela samochodu jest umowa kupna/ sprzedaży. W trakcie jej przygotowywania oraz wypełniania bardzo istotne znaczenie będzie miał praktycznie każdy szczegół. Należy zdawać sobie sprawę, że pominięcie drobnego elementu może przyczynić się do problemów w urzędzie.

Do zdecydowanie najbardziej istotnych szczegółów wspomnianej umowy kupna/sprzedaży należy zaliczyć: datę i miejsce spisania umowy, cenę, datę przekazania samochodu nabywcy czy listę wszystkich dokumentów, które zostały przekazane danemu nabywcy przy sprzedaniu samochodu.

Koniecznie trzeba pamiętać, aby każda osoba, która uczestniczy w transakcji nie tylko podpisała się na omawianym dokumencie, ale również otrzymała egzemplarz jednobrzmiącej umowy. Doskonałym rozwiązaniem może być zeskanowanie dokumentu, a także przechowywanie go w formie elektronicznej. W ten sposób można zminimalizować ewentualne ryzyko polegające na zaginięciu umowy sprzedaży.

Sprzedaż samochodu formalności

Zadaniem osoby, która dokonała sprzedaży samochodu jest udanie się do Wydziału Komunikacji w miejsce, gdzie zostało zarejestrowane dane auto. Rekomendowane jest wykonanie tej czynności możliwie najszybciej od momentu, gdy został sprzedany pojazd. W ten prosty sposób nabywca zyska dodatkową ochronę. Nie dojdzie do sytuacji, że nowy właściciel, który będzie autorem wypadku drogowego, a następnie otrzyma mandat, będzie wypierał się, że dane auto nie należy do niego.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że osoba, która dokonała sprzedaży samochodu ma 30 dni od dnia sprzedaży na złożenie zawiadomienia w Wydziale Komunikacji. Nie jest jednak oczywiście zalecane czekanie tak długo. Druk zawiadomienia można bez żadnego problemu znaleźć w internecie. Ponadto w trakcie wizyty w Wydziale Komunikacji dana osoba będzie musiała okazać stosowny dokument tożsamości. Jest to zdecydowanie bardziej istotne niż mogłoby się wydawać, ponieważ zaświadczenie o sprzedaży samochodu musi być podpisane przez wszystkich współwłaścicieli danego pojazdu.

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie

Należy również mieć świadomość, że osoba, która sprzedała samochód powinna możliwie najszybciej poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela. Warto wiedzieć, że maksymalny możliwy termin wynosi obecnie 14 dni. W przypadku, gdy sprzedawca niedopełni wspomnianego obowiązku, może spodziewać się, że ubezpieczyciel zażąda od niego zapłaty składki OC, która nie została uiszczona.

W zawiadomieniu, które będzie przekazane ubezpieczycielowi należy wpisać następujące informacje: dane sprzedawcy i nabywcy pojazdu (imiona i nazwiska, adresy zamieszkania i zameldowania, numery PESEL). Ponadto do zawiadomienia koniecznie trzeba dołączyć także kopię umowy kupna/ sprzedaży auta.

Godny uwagi jest fakt, że nowy właściciel danego pojazdu będzie miał możliwość korzystania z ubezpieczenia do końca trwania polisy. Ubezpieczyciel może oczywiście podjąć decyzję o rekalkulacji składki. Koniecznie trzeba także pamiętać o tym, że jeżeli samochód zmieniłby właściciela podczas trwania polisy, ubezpieczenie nie zostanie automatycznie odnowione. Może to oczywiście skutkować karą.

Podsumowanie

Warto mieć świadomość, że dla zdecydowanej większości kierowców najtrudniejsze jest znalezienie kupca na samochód, który planuje się sprzedać. Nie można jednak zapomnieć o najdrobniejszych szczegółach przy sporządzaniu umowy kupna/ sprzedaży auta. Jest to bowiem podstawa do kolejnych istotnych formalności. Osoba, która dokona sprzedaży swojego samochodu musi koniecznie złożyć odpowiednie zaświadczenie w Wydziale Komunikacji, a także poinformować o sprzedaży pojazdu ubezpieczyciela.

Redakcja