Samochód z automatem – czy jest lepszą opcją?

0
42

Podczas kupowania samochodu przed każdym jego przyszłym właścicielem stawiane są najrozmaitsze wybory. Każdy nabywca auta musi zdecydować o takich sprawach, jak: którego producenta auto wybrać, jaki model, silnik, czy też nawet kolor. To, co jednak często umyka uwadze, ale również wiedzy, to kwestia tego, jaki rodzaj skrzyni biegów będzie najlepszy. Czy warto iść dalej w skrzynie manualne, czy też może lepszym wyborem będzie automat?

Jaka jest różnica pomiędzy obiema skrzyniami?

Różnica pomiędzy samochodem z automatem a manualem, jest zasadnicza. W przypadku tego drugiego kierowca cały czas musi manewrować dźwignią zmiany biegów, dostosowując jej położenie w zależności od sytuacji drogowej. W przypadku modelu automatycznego wystarczy tylko określić ogólny zarys tego, co się będzie działo, czyli np. przestawiać dźwignie na pozycję drive, jeśli będziemy jechać do przodu, lub na R, jeśli będziemy cofać. Zmianami przełożenia zajmie się już sam samochód.
Wielu kierowców wybiera w takiej sytuacji skrzynię manualną, argumentując to faktem, że wolą oni mieć lepszą i samodzielną kontrolę nad autem i nie ufają w tej kwestii samochodowi. Jest to błąd, ponieważ nowoczesne automatyczne skrzynie biegów pod wieloma względami przewyższają te manualne. Pod jakimi konkretnie? Jakie są ich najważniejsze zalety?

Zalety automatycznych skrzyń biegów

Jeśli chce się zacząć wymieniać zalety, jakie posiada samochód z automatem, nie sposób nie rozpocząć inaczej, niż od ogromnej wygody, jaką taki samochód posiada. Nie trzeba się już martwić ciągłą zmianą biegów oraz nie trzeba się koncentrować na tym, kiedy to zrobić, na jaki konkretnie bieg dokonać zmiany. Jest to niezwykle przydatna funkcja szczególnie w mieście, gdzie zmiana biegów jest bardzo dynamiczna i częsta. Zdarza się, że na długości nieco ponad kilkuset metrów można ręcznie przejść przez całą skrzynię biegów w górę i dół. Powoduje to, że dzień jazdy autem w mieście potrafi naprawdę dać w kość. Warto także zauważyć to, że samochód z automatem pozbawiony jest pedału sprzęgła, co powoduje, że obsługuje się go jedną nogą. To również w ogromny sposób wpływa na to, jak wygodne staje się prowadzenie auta.
Innego rodzaju zaletą jest fakt, że brak pedału sprzęgła, a także brak konieczności skupiania się na aktualnym biegu sprawia, że kierowca przez cały czas może koncentrować się jedynie na tym, co się dzieje wokoło jego auta. Powoduje to, że statystycznie samochody z automatami są po prostu o wiele bezpieczniejsze.

Automatyczne skrzynie biegów są również o wiele płynniejsze. Każdy posiadacz auta z manualną skrzynią biegów wie, że szarpnięcia nią są czymś normalnym i stanowią codzienność jazdy takim autem. Wynika to z działania pedału sprzęgła i samego sprzęgła. W przypadku automatu jazda jest bardzo płynna i nie dochodzi do nawet najmniejszych szarpnięć autem.

Wady automatycznych skrzyń biegów

Jak widać po powyższych przykładach, automatyczna skrzynia biegów może być naprawdę rewelacyjnym wynalazkiem, sprawdzającym się w każdym samochodzie. Dlaczego więc nie jest w każdym aucie stosowana? Ponieważ jak łatwo się domyślić, oprócz licznych zalet posiada także kilka wartych uwagi wad. Jakie to konkretnie wady?
W przypadku automatycznej skrzyni biegów wszystko rozbija się tak naprawdę o pieniądze. Są nie tylko o wiele droższe w zakupie niż skrzynie manualne, lecz również znacznie droższe, jeśli chodzi o ich naprawy. A te wbrew pozorom zdarzają się dość często, ponieważ automat to niezwykle skomplikowana skrzynia z ogromną ilością części, co powoduje, że awarie takiej skrzyni są znacznie częstsze niż manualnej.

Podsumowanie

Czy samochód z automatem to lepsza opcja? Zdecydowanie tak. Skrzynia automatyczna przewyższa model manualny właściwie pod każdym możliwym względem. Nie tylko jest bezpieczniejsza, ale i bardziej komfortowa podczas jazdy autem. Niestety jak często bywa w przypadku czegoś bardzo dobrego, jest również dość droga. Jeśli jednak budżet na to pozwala i swobodnie można do takiej skrzyni dołożyć nieco więcej, będzie ona zdecydowanie lepszym wyborem niż model manualny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here