5 najczęstszych błędów, które popełniamy szukając pracy i jak ich unikąć

Szukanie pracy może być żmudnym i mało zachęcającym zajęciem. Zwłaszcza jeśli źle podchodzisz do całego procesu poszukiwania zatrudnienia. Oto pięć największych błędów, jakie popełniają osoby poszukujące pracy i co należy zrobić inaczej, aby pomyślnie znaleźć następną pracę.

Nie masz żadnej strategii poszukiwania pracy

Biorąc pod uwagę, że pandemia zrewolucjonizowała naszą pracę i życie, musisz mieć plan na to jak będziesz szukać pracy. Twoja strategia powinna zaczynać się od listy tego, co jest dla Ciebie najważniejsze i jakiego rodzaju zatrudnienia poszukujesz. Niedawne badanie wykazało, że 88% pracowników stwierdziło, że chce elastyczności w godzinach i miejscu pracy. Niezależnie od tego, czy Twoje priorytety to natychmiastowe dochody, elastyczność pracy czy przełom w karierze, ustalenie ograniczeń i preferencji jest najważniejszym pierwszym krokiem.

Nie wiesz jakie są Twoje atuty

Większość osób poszukujących pracy patrzy na siebie tylko przez pryzmat stanowiska. Tytuły to tylko skrócony sposób wyrażenia tego, co robisz. Chociaż jest to przydatne, powinieneś myśleć o tytułach jako o początku, ale nie końcu, tego, jak musisz się teraz zaprezentować. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci byliśmy świadkami zanikania branż i tytułów. Lekcja, jaka z tego płynie jest taka, że nawet gdy znikają tytuły i oferty pracy, Twoja wartość na rynku nie może zniknąć wraz z nią. Umiejętności to nowa waluta na rynku pracy. Znajomość swoich umiejętności i wiedza, które z nich są najbardziej wartościowe dla pracodawców, może pomóc w znalezieniu nowej pracy, niezależnie od faktycznych tytułów.

Nie znasz trendów na rynku pracy

Innym błędem, który popełniają osoby poszukujące pracy, jest szukanie pracy na stanowisku, które stracili. Nie zważają na to, gdzie są nowe możliwości zatrudnienia. Zamiast tego powinieneś być na bieżąco z trendami w pracy, aby wiedzieć, gdzie są możliwości i które z obecnych umiejętności możesz wykorzystać na swoją korzyść. Dlatego osoby poszukujące pracy, które mają trudności ze znalezieniem pracy w pełnym wymiarze godzin, mogą przemyśleć swoje podejście do pracy tymczasowej. Te miejsca pracy nie tylko zapewniają natychmiastowy i stały dochód, ale oferują elastyczność, której ludzie chcą i potrzebują.

Nie podnosisz swoich kwalifikacji

Wiele osób mylnie zakłada, że ich edukacja kończy się po otrzymaniu dyplomu. To wielki błąd. Człowiek uczy się przecież przez całe życie. Oznacza to, że powinieneś rozważyć, czy powinieneś podnosić umiejętności, aby przejść do nowych branż. Według McKinsey umiejętności cyfrowe będą stanowić 70% najszybciej rozwijających się umiejętności na świecie, patrząc jeszcze dalej w następną dekadę, a umiejętności interpersonalne stają się równie ważne. Szacuje się również, że zapotrzebowanie na umiejętność kodowania i umiejętności interaktywne wzrosną o ponad 50%. Umiejętności społeczne i emocjonalne związane z przywództwem i podejmowaniem inicjatyw wzrosną o ponad 30%. Następna dekada przyniesie znaczące zmiany w najbardziej poszukiwanych umiejętnościach: umiejętności fizyczne i manualne wymagane do powtarzalnych zadań spadną o prawie 30%, ponieważ maszyny i roboty przejmą zadania rutynowe. To samo dotyczy podstawowych umiejętności czytania, pisania i liczenia, co do których prognozuje się, że spadną o prawie 20%.

Nie poszerzasz swoich horyzontów

Szukając pracy, rozważ wypełnienie luki w zatrudnieniu różnymi sposobami na zarobek, takimi jak praca jako freelancer, konsulting, a nawet założenie własnej firmy. Podczas gdy pandemia zmusiła setki tysięcy małych firm do zamknięcia, ludzie zakładają nowe firmy w najszybszym tempie od ponad dekady. Dowiedz się czy Twoje doświadczenie i kompetencje mogą pomóc Ci znaleźć pracę w innym sektorze niż dotychczas. Nigdy nie jest za późno na zmianę na ścieżce zawodowej, a efekty podjęcia śmiałych kroków mogą Cię pozytywnie zaskoczyć. Może właśnie dzięki poszerzaniu swoich horyzontów znajdziesz swoją wymarzoną pracę.

Redakcja