Kupno używanego samochodu — gdzie mogę uzyskać poradę?

Kupno samochodu to wcale nie taka prosta sprawa. Jasne, wystarczy wybrać odpowiednie auto, podpisać umowę i przekazać pieniądze. Jak jednak wybrać to odpowiednie auto, tak aby nie żałować wydanych pieniędzy już następnego dnia? Na szczęście jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

Poproś znajomego o pomoc

W pierwszej kolejności o poradę możemy spytać swojego znajomego, zwłaszcza jeżeli w gronie najbliższych mamy kogoś, kto świetnie zna się na mechanice, lub po prostu ma większe doświadczenie i lepiej orientuje się w motoryzacji niż my.

Jeżeli kompletnie nie znamy się na motoryzacji, osoba taka powinna być w stanie nakierować nas na najistotniejsze elementy samochodu, które warto spojrzeć. 

Dodatkowym atutem zabrania kogoś ze sobą na oględziny samochodu, jest to, że osoba taka będzie studzić nasze emocje.

Często, gdy po raz pierwszy oglądamy auto, które wpadło nam w oko, podchodzimy do niego mocno emocjonalnie, co sprawia, że pomijamy nawet widoczne gołym okiem mankamenty.

Ktoś, kto ostudzi nasz zapał, może pomóc nam zaoszczędzić mnóstwa nerwów i pieniędzy.

Koniecznie odwiedź stację kontroli pojazdów

Oglądając samochód, koniecznie odwiedźmy stację kontroli pojazdów. 

Decydując się na ten zabieg, udajmy się na stację kontroli wybraną przez nas, a nie przez aktualnego właściciela pojazdu. Tym samym unikniemy ewentualnej zmowy właściciela z diagnostą. 

Na stacji poprośmy diagnostę o gruntowne sprawdzenie przyprowadzonego pojazdu i wydanie opinii na jego temat. Diagnosta nie powinien mieć również nic przeciwko, abyśmy dokonywali oględzin razem z nim. Dzięki temu na własne oczy przekonamy się, w jakim stanie jest pojazd, a w szczególności układ zawieszenia, czy też układ wydechowy. 

Również sama droga na stację diagnostyczną może dostarczyć nam wielu ciekawych odkryć na temat tego, jaki faktycznie jest stan pojazdu. Przejażdżkę na stację potraktujmy jako jazdę próbną, wsłuchajmy się dokładnie we wszelkie niuanse pracy silnika oraz zawieszenia. 

Warto uzbroić się w miernik grubości lakieru

Przed wyruszeniem na samodzielne oględziny pojazdu, który planujemy nabyć, warto wyposażyć się w nawet najprostszy miernik grubości powłoki lakierniczej. 

Najtańsze mierniki znajdziemy w internecie już za kilkadziesiąt złotych, istnieją również firmy, które chętnie za pewną opłatą wypożyczą nam sprzęt nieco bardziej profesjonalny, który z olbrzymią dokładnością powie nam, co dokładnie znajduje się pod warstwą lakieru, jak i to jaką grubość sama warstwa lakieru ma.

Dzięki wykorzystaniu miernika będziemy mogli zweryfikować historie auta i wskazać miejsca, które miały kontakt z blacharzem lub lakiernikiem, prawdopodobnie na skutek mniejszej lub większej drogowej przygody.

Skorzystaj z usług profesjonalistów

Coraz więcej osób decyduje się na to, aby kupno samochodu powierzyć profesjonalistom. 

Jest to rozwiązanie o tyle dobre, że możemy być pewni, że auto przed zakupem sprawdzone zostanie przez niezależną osobę posiadającą wszelką niezbędną wiedzę i narzędzia, aby dokonać dokładnych oględzin pojazdu. 

Po takich oględzinach najczęściej otrzymamy szczegółowy, opatrzony dokładnymi zdjęciami, raport na temat stanu pojazdu. Zdarza się również, że auto może zostać zakupione i dostarczone prosto pod nasz dom niemal bez naszego udziału. 

Jest to opcja nie tylko niezwykle wygodna, ale i bezpieczna, w końcu, chociaż nie uczestniczymy bezpośrednio w samej transakcji i oględzinach pojazdu, ale wszystkim zajmują się profesjonaliści.

Redakcja