Ciekawostki motoryzacyjne, których nie znałeś

Znajomość ciekawostek motoryzacyjnych zawsze przydaje się podczas rozmów o motoryzacji. Motoryzacja ma już wiele dekad, więc w tym czasie powstało sporo ciekawostek zarówno tych bardziej, jak też mniej znanych.

Symbole ukryte we wnętrzu pojazdów

Wielu producentów samochodów wykorzystują podczas produkcji detale, które są odpowiednio ukryte na pierwszy rzut. Takie detale bardzo często mają być:
– nawiązaniem do marki samochodu,
– ciekawostką dla fanów motoryzacji,
– formą nawiązania więzi z właścicielem pojazdu.

Projektanci uznanych marek mają szerokie pole do eksperymentowania z ciekawymi, ukrytymi symbolami we wnętrzach pojazdów. Takie rozwiązania znalazły się w takich pojazdach, jak:
– Fiat Panda III,
– Ford GT,
– Jeep Compass II.

W Fiacie Panda III producent zastosował panel drzwiowy z wytłoczonymi, rozsypanymi literami związanymi z nazwą modelu. W ten sposób każdy użytkownik samochodu może samodzielnie poszukać poszczególnych liter we wnętrzu pojazdu oraz miejsca ich ukrycia przez projektantów.
W Fordzie GT producenci zdecydowali się zastosować reflektory w kształcie liczby sto. Jest to nawiązanie do setnej rocznicy powstania marki, która przypadała w roku debiutu tego modelu. W ten sposób ten supersamochód stał się jeszcze bardziej wyjątkowy.
W Jeep Compass II producent tego SUV-a zdecydował się zastosować wiele ciekawostek, które mają na celu nawiązanie do tradycji marki. Na podnóżku na lewą stopę został wtłoczony napis kodem Morse’a. Jego rozszyfrowanie wskazuje na cztery rodzaje podłoża, dla których pojazd został stworzony.
Wiele innych marek zdecydowało się na umieszczenie we wnętrzach samochodów drobnych elementów, które stanowią zarówno ciekawe symbole dla użytkowników, zagadki dla nowych właścicieli, ale również ciekawostki dla fanów motoryzacji.

Nietypowe ciekawostki z historii motoryzacji

Jakie są szczególnie nietypowe ciekawostki motoryzacyjne? Dla wielu fanów motoryzacji zaskoczeniem okaże się to, że samochody renomowanej marki Rolls Royce zostały użyte jako śmieciarki. Miało to miejsce sto lat temu, gdy do Londynu przyjechał indyjski książę. Niestety nie został on właściwie potraktowany w jednym z salonów Rolls Royce. W ramach zemsty książę zdecydował się na zakup dziesięciu samochodów, które następnie trafiły do Indii. W tym kraju zostały wykorzystane do zbierania śmierci oraz czyszczenia chodników.

Jaki samochód miał największy przebieg na świecie? Samochodem, który miał największy przebieg w historii świata był kultowy model szwedzkiego producenta. Volvo P1800 zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa jako pojazd z największym przebiegiem na świecie. Jeden z użytkowników tego pojazdu przejechał nim prawie pięć milionów kilometrów. Dokładnie było to 4890992 km. W ten sposób pojazd szwedzkiego producenta został uznany za samochód, którym przejechano najwięcej kilometrów przez tego samego właściciela.

Jaka jest największa ciężarówka świata? Za największą ciężarówkę w historii motoryzacji uznaje się Liebherr T282B. Ten pojazd jest w stanie zabrać trzysta sześćdziesiąt pięć ton ładunku. Sam silnik tego kolosa to ponad dziesięć ton. Jednak największe wrażenie robią rozmiary tego samochodu. To wysokość ponad siedem metrów, a także długość czternastu i pół metra. Ciężarówka robi największe wrażenie na tle pracowników, którzy ją obsługują.

Jaki był najdłuższy korek w historii świata? Nie ma kierowców, którzy nie nienawidzą korków. Zatłoczone, duże miasta są zmorą kierowców, którzy muszą dojechać oraz wrócić z pracy. Traci się na tym mnóstwo czasu, który można byłoby spożytkować na wiele innych, przyjemnych rzeczy. Jednak stojąc w korku warto wiedzieć, że byli tacy kierowcy, którzy mieli zdecydowanie gorzej. Mowa o kierowcach, którzy musieli stać w najdłuższym korku świata. Wydarzyło się to w Brazylii w mieście Sao Paulo. Kierowcy musieli stać w zatorze, który wynosił aż trzysta czterdzieści cztery kilometry. Korek był tak długi, że został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższy zator uliczny, jaki przytrafił się na świecie.

Redakcja