Zasady tankowania samochodów z wypożyczalni

W każdej umowie wynajmu samochodu znajdują się zapisy dotyczące zasad jego tankowania. Jeśli nie chcemy ponieść dodatkowych kosztów podczas zwrotu pojazdu, musimy się z nimi zapoznać oraz oczywiście ich przestrzegać. Opisujemy opcje tankowania samochodów dominujące w polskich wypożyczalniach, a także podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas tankowania wynajętego auta.

Opcje tankowania w wypożyczalniach samochodów

Poszczególne wypożyczalnie ustalają swoje zasady tankowania samochodów. Jeśli chodzi o reguły stosowane w naszym kraju, dominują dwa rozwiązania:

  • Odbiór z pełnym bakiem, zwrot z pełnym bakiem – to zdecydowanie najpopularniejsza opcja wśród polskich wypożyczalni. Przed zwrotem pojazdu powinniśmy udać się na stację paliw i zatankować samochód do pełna. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy musieli ponieść koszt uzupełnienia baku. Cena za litr paliwa będzie z pewnością wyższa niż aktualnie obowiązujące stawki rynkowe.
  • Odbiór z pełnym bakiem, zwrot z pustym bakiem – w tym przypadku wartość paliwa doliczana jest do ceny wynajmu pojazdu. Po zakończeniu okresu wynajmu samochód najlepiej zwrócić z możliwie pustym bakiem, gdyż większość wypożyczalni nie zwróci nam pieniędzy za niewykorzystane paliwo. Niektóre decydują się jednak na taki krok w przypadku krótkoterminowego wynajmu samochodu. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że cena za litr paliwa znajdującego się w baku będzie wyższa niż na stacjach benzynowych.

Niektóre wypożyczalnie oferują także inne opcje tankowania pojazdu, takie jak zwrot auta z taką samą ilością paliwa, jaka znajdowała się w baku w momencie odbioru samochodu, jak również darmowy bak, jednak są one spotykane stosunkowo rzadko.

O czym należy pamiętać podczas tankowania wynajętego samochodu?

Tankowanie wypożyczonego auta nie różni się od tankowania własnego pojazdu, jednak warto pamiętać o kilku kwestiach. Podstawową zasadą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas tankowania wynajętego samochodu, jest wybór odpowiedniego paliwa. Może wydawać się, że pomylenie się jest niemożliwe, jednak jeśli na co dzień korzystamy z auta zasilanego innym rodzajem paliwa, możemy z przyzwyczajenia zatankować diesel zamiast benzyny lub odwrotnie. Jeśli tak się zdarzy, należy zadzwonić po pomoc drogową i w żadnym przypadku nie uruchamiać auta, gdyż może to spowodować uszkodzenie silnika – opowiada nasz ekspert z ogólnopolskiej sieci wypożyczalni samochodów ABACUS CAR RENTAL. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Przed tankowaniem należy upewnić się, po której stronie auta znajduje się wlew paliwa, aby nie blokować ruchu na stacji. Pistolet do tankowania należy umieszczać ostrożnie, aby nie uszkodzić wlewu paliwa. W żadnym wypadku nie należy tankować na podejrzanych stacjach benzynowych, gdyż paliwo słabej jakości może uszkodzić silnik auta ­– kończy nasz rozmówca.

Redakcja