Usuwanie rys z szyb samochodowych – domowe sposoby

Gdy na szybie pojawi się rysa szkło przestaje estetycznie się prezentować. Drobne rysy mogą z łatwością pojawić się na szybach samochodowych. Nawet uderzenie podczas jazdy samochodem małego kamyczka może prowadzić do pojawienia się rysy. Oczywiście przy małych rysach trudno decydować się od razu na wymianę całej szyby, co jest kosztowne. Warto jest z tego powodu poznać domowe sposoby na usuwanie rys.

Jakie są domowe sposoby na usuwanie rys z szyb samochodowych?

Trzeba brać pod uwagę, że rysy na samochodowych szybach mogą pojawiać się nawet przy niewłaściwej ich konserwacji. Bardzo ważne jest z tego powodu dbanie, aby do czyszczenia szyb używać odpowiednich szmatek i środków do pielęgnacji. Szorstkie szmatki mogą z łatwością prowadzić do różnej wielkości uszkodzeń na szybach. Podobnie jest w przypadku zastosowane takich środków do czyszczenia szyb, które nie pochodzą od sprawdzonych producentów. Nieoryginalne produkty mogą mieć konsystencję, która może prowadzić do uszkadzania się szyb. Najlepszym rozwiązaniem jest z tego powodu decydowanie się na stosowanie preparatów, które są specjalnie przeznaczone do czyszczenia szyb oraz pochodzą od sprawdzonych producentów. Wówczas można mieć pewność, że będzie się wykorzystywać delikatne preparaty.
Gdy pojawiła się rysa na szybie samochodowej nie ma większego znaczenia jaki był powód jej powstania. Spróbować można samodzielnie usunąć taki defekt. W tym względzie usuwanie rys z szyb samochodowych może być realizowane domowymi metodami, gdzie wykorzystać można:
– sodę oczyszczoną,
– pastę do zębów,
– produkty do czyszczenia mebli z woskiem,
– specjalistyczne środki.

Wykorzystanie sody oczyszczonej

Soda oczyszczona jest wykorzystywana przez doświadczone panie domu do czyszczenia plam na kanapach, usuwanie nieprzyjemnych zapachów. Wykorzystać można sodę oczyszczoną również do naprawienia szyby. W tym celu niezbędne jest przygotowanie preparatu, który będzie zawierał sodę oczyszczoną. Do wykonania takiego preparatu trzeba użyć wody oraz sody oczyszczonej. Zastosować trzeba proporcję, w której soda stanowi jedną drugą mieszanki. Następnie trzeba mieszać preparat do momentu, aż powstanie lekka pasta. Gdy preparat został przygotowany trzeba wykorzystać delikatną szmatkę, która pozwoli na wcieranie pasty w miejsce, gdzie znajduje się rysa na szkle. Do wcierania mieszaniny przygotowanej z sody oczyszczonej warto wykorzystać miękkie waciki czy szmatki, które wykonane są z mikrofibry. Po wykonaniu czyszczenia szybę trzeba opłukać zimną wodą oraz wytrzeć do sucha. Następnie można zobaczyć efekt, czyli to czy udało się zmniejszyć widoczność rysy lub ją usunąć.

Pasty do zębów

Pasty do zębów przez dekady stosowane były do usuwania porysowań z karoserii. Wynika to z właściwości posiadanych przez pasty do zębów, które działają w sposób wygładzający. Takie oddziaływanie past dotyczy nie tylko tworzyw, ale również szkła. W ten sposób pasta do zębów może być z powodzeniem zastosowana do porysowanych szyb w celu uzyskania przez nie nowego wyglądu. Bardzo ważne jest jednak wybranie odpowiedniej pasty do zębów. Postawić trzeba na pasty, które nie zawierają w sobie żadnych drobinek. Idealnie nadawać się będzie tradycyjna, biała pasta do zębów. Aplikacja pasty na szybę powinna odbywać się z wykorzystaniem miękkiej szmatki, która powinna być lekko wilgotna. Wcieranie powinno być wykonywane kolistymi ruchami w miejscu zarysowania. Taka czynność powinna być realizowana około piętnastu minut. Następnie szybę należy wytrzeć wilgotną szmatką. Czynność często trzeba powtórzyć dla uzyskania oczekiwanego efektu.

Produkty do czyszczenia mebli z woskiem

Innymi preparatami, które można wykorzystać do usuwania drobnych rys na szybach samochodowych są preparaty do mebli. Takie produkty trzeba stosować z dużą ostrożnością ze względu na siłę ich działania. Produkty do czyszczenia mebli z woskiem stosowane na szybach nie powinny zawierać w składzie kwasów. Idealne będą przeparty w formie płynów lub pianek. Im łagodniejszy skład i mniejsze zawartość wosku tym lepiej. Preparaty należy delikatnie wcierać kolistymi ruchami w miejsce występowania rysy na szybie z wykorzystaniem miękkiej szmatki.

Tekst został stworzony przy współpracy z motoklub.pl.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *