Trudny wybór opon zimowych

Zima to wyjątkowo ciężki czas niemal dla wszystkich kierowców. Śnieg, zamarzające błoto na drogach, poranne przymrozki to codziennie zmory podróżujących. Niebagatelną rolę w tym czasie odgrywają opony zimowe. Odpowiednio dopasowane zwiększają nasze bezpieczeństwo na drogach. Za ich sprawą zdecydowanie szybciej i łatwiej dotrzeć do zamierzonego celu.

Czym więc kierować się przy ich wyborze?

Przede wszystkim odpowiednim wyglądem. Opony zimowe powinny mieć odpowiednio wyprofilowane bieżniki. Za ich pomocą auto charakteryzuje się zdecydowanie lepszą przyczepnością do drogi. Kolejna ważna sprawa dotycząca opon zimowych to rozmiar. Kierowca powinien dokładnie wymierzyć posiadaną felgę. Opona zimowa nie może być zbyt mała ani zbyt duża w stosunku do felg zamontowanych w aucie. Należy również kierować się wskaźnikami prędkości.

Wielu kierowców zastanawia się często zadaje sobie jedno pytanie. Opony na zimę szersze czy węższe? Takie myślenie jest bardzo niebezpieczne. Opony nie mogą być ani zbyt szerokie, ani zbyt wąskie. Mają być dopasowane pod względem rozmiaru. W każdym innym przypadku ryzykujemy swoim bezpieczeństwem na drodze, na również bezpieczeństwem innych osób znajdujących się w pojeździe. Najlepiej kierować się parametrami zawartymi w książce producenta.

Kolejna ważna rzecz dotyczy dopasowanie opony do spalania paliwa. Jak się okazuje opony z wyższej półki pozwalają na bardziej ekonomiczną jazdę. Przy wyborze odpowiedniego ogumienia do naszego pojazdu warto również wziąć pod uwagę liczbę pokonywanych kilometrów. Jeśli w skali roku podróżujemy dużo, dobrze jest zastanowić się nad ogumieniem klasy premium. Jest ono dedykowane tym kierowcom, którzy muszą podróżować dużo. Tego typu opony świetnie sprawdzają się dla agresywnych kierowców.

Oczywiście auto powinno posiadać odpowiednią moc. Gdy nie chcemy by kupno nowych opon wiązał się ze sporym drenażem naszego portfela możemy również zdecydować się na klasę ekonomiczną. Tego typu opony sprawdzą się w przypadku zdecydowanej większości kierowców poruszających się głównie po mieście. Wracając do tych poruszających się na długich dystansach warto zwrócić na poziom hałasu generowany przez opony. Im cichszy tryb ich pracy, tym wyższy komfort jazdy.

Typy opon

Na polskim rynku motoryzacyjnym spotkać możemy przede wszystkim opony typu alpejskiego. Zdecydowanie inaczej powinny wyglądać opony kierowane na rynek skandynawski czy rosyjski. Ze względu na ciężkie warunki klimatyczne, a co za tym drogowe opony powinny spełniać jak najwyższe oczekiwania.

Redakcja