Toyota Corolla E12 – dane techniczne, wymiary, silniki
Toyota Corolla E12 występowała z silnikami benzynowymi o mocy od 97 do 224 KM, w nadwoziu trzy- lub pięciodrzwiowym. Jej długość wynosi około 4180–4200 mm, a bagażnik mieści 289–1190 l. Sprawdź dane techniczne, wymiary i najważniejsze różnice między wersjami.
Toyota Corolla E12 – najważniejsze dane
Corolla E12 była oferowana w latach 2002–2007. W zależności od wersji miała nadwozie hatchback z trzema albo pięcioma drzwiami, pięć miejsc w kabinie oraz napęd na przednią oś.
| Parametr | Wartość | Uwagi |
| Długość nadwozia | 4180–4200 mm | Zależnie od odmiany |
| Szerokość nadwozia | 1710 mm | Bez lusterek |
| Wysokość nadwozia | 1440–1475 mm | Różnice wynikają z wersji |
| Rozstaw osi | 2600 mm | Wspólny dla prezentowanych odmian |
| Liczba miejsc | 5 | Hatchback trzy- i pięciodrzwiowy |
Jakie silniki miała Corolla E12?
W danych dla tego modelu znajdują się jednostki o pojemności od 1364 do 1794 cm³. Najczęściej spotykane wersje rozwijały 97 albo 110 KM, natomiast sportowe odmiany osiągały 192 i 224 KM.
| Wersja mocy | Moc | Pojemność |
| Podstawowa benzynowa | 97 KM / 71 kW | 1364 cm³ |
| Popularna benzynowa | 110 KM / 81 kW | 1598 cm³ |
| Odmiana sportowa | 192 KM / 141 kW | 1794 cm³ |
| Najmocniejsza odmiana | 224 KM / 165 kW | 1794 cm³ |
W ofercie występowały skrzynie manualne oraz automatyczne. Automatyczna przekładnia pojawiała się między innymi przy silniku o mocy 110 KM, natomiast wersje sportowe korzystały z przekładni manualnej.
Jakie osiągi ma Toyota Corolla E12?
Osiągi wyraźnie zależą od silnika i skrzyni biegów. Prędkość maksymalna wynosi od 175 do 190 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje od 8,4 do 11,8 s.
| Parametr | Najsłabsza wartość | Najlepsza wartość |
| Prędkość maksymalna | 175 km/h | 190 km/h |
| Przyspieszenie 0–100 km/h | 11,8 s | 8,4 s |
| Maksymalny moment obrotowy | 130 Nm | 190 Nm |
Wariant o mocy 224 KM wyróżnia się zdecydowanie lepszą dynamiką niż standardowe odmiany. Silniki o mocy 90–116 KM są nastawione przede wszystkim na spokojną jazdę miejską i pozamiejską.
Ile pali Corolla E12?
Według danych homologacyjnych NEDC średnie zużycie paliwa wynosi 4,8–5,7 l/100 km. W mieście wartości rosną do 7,2–9,0 l/100 km, a poza miastem mieszczą się w przedziale 4,7–5,8 l/100 km.
| Rodzaj pomiaru | Najniższe spalanie | Najwyższe spalanie |
| Miasto | 7,2 l/100 km | 9,0 l/100 km |
| Poza miastem | 4,7 l/100 km | 5,8 l/100 km |
| Średnie NEDC | 4,8 l/100 km | 5,7 l/100 km |
Na rzeczywiste spalanie wpływają między innymi stan techniczny samochodu, rodzaj skrzyni, styl jazdy i warunki drogowe. Wersje o wyższej mocy zużywają zwykle więcej paliwa, szczególnie podczas jazdy miejskiej i dynamicznego przyspieszania.
Jakie są wymiary bagażnika i nadwozia?
Hatchback ma bagażnik o podstawowej pojemności 289 l. Po złożeniu tylnych siedzeń przestrzeń ładunkowa zwiększa się maksymalnie do 1190 l, dlatego pięciodrzwiowa odmiana lepiej sprawdza się przy przewożeniu większych przedmiotów.
Masa własna zależy od wersji wyposażenia i silnika. Podawany zakres wynosi 1105–1345 kg, a dopuszczalna masa całkowita mieści się między 1655 a 1780 kg. Ładowność wynosi od 330 do 550 kg.
Jakie nadwozia i wersje skrzyni występowały?
W przypadku Corolli E12 można spotkać odmiany trzy- i pięciodrzwiowe. Nadwozie trzydrzwiowe ma krótszy dostęp do tylnej kanapy, ale zachowuje te same podstawowe parametry konstrukcyjne, w tym rozstaw osi wynoszący 2600 mm.
Wersje 110-konne występowały zarówno z manualną, jak i automatyczną skrzynią biegów. Podstawowa odmiana 1.4 była łączona z przekładnią manualną, podobnie jak najmocniejsze warianty sportowe.
Na co zwrócić uwagę przy porównywaniu odmian?
Sam numer silnika nie wystarcza do oceny konkretnego egzemplarza. Znaczenie mają także rok produkcji, liczba drzwi, rodzaj skrzyni i przeznaczenie samochodu.
- Silnik 97 KM zapewnia spokojne osiągi i pasuje do codziennej jazdy.
- Odmiana 110 KM oferuje lepszą elastyczność oraz większy wybór skrzyń biegów.
- Wersje 192 i 224 KM mają sportowy charakter i wyraźnie wyższe koszty eksploatacji.
- Pięciodrzwiowy hatchback zapewnia wygodniejszy dostęp do tylnej kanapy.
- Pojemność bagażnika po złożeniu siedzeń sięga 1190 l.
Najbardziej uniwersalna Corolla E12 to pięciodrzwiowy hatchback z silnikiem o mocy 110 KM, ponieważ łączy rozsądne osiągi z możliwością wyboru skrzyni manualnej lub automatycznej.
Jakie parametry eksploatacyjne ma Corolla E12?
Zbiornik paliwa mieści 55 l. Przy deklarowanym zasięgu na paliwie podstawowym wynoszącym 662–763 km daje to około 12,05–13,89 km na jednym litrze.
Emisja CO₂ według normy NEDC wynosi od 153 do 168 g/km. Wartości te służą do porównywania wersji w jednolitym cyklu pomiarowym, ale nie muszą odpowiadać spalaniu uzyskiwanemu podczas codziennej eksploatacji.
Czy Toyota Corolla E12 sprawdzi się na co dzień?
Tak, szczególnie w odmianie pięciodrzwiowej z silnikiem 1.4 lub 1.6. Kompaktowe nadwozie, pięć miejsc i bagażnik o pojemności 289 l ułatwiają jazdę po mieście, a rozstaw osi 2600 mm zapewnia typową dla tego segmentu ilość miejsca w kabinie.
Odmiany sportowe oferują znacznie lepsze osiągi, lecz przy zakupie używanego auta trzeba dokładnie sprawdzić historię serwisową, stan silnika, skrzyni biegów, zawieszenia oraz nadwozia. W przypadku konkretnego egzemplarza rzeczywisty stan techniczny ma większe znaczenie niż sama wartość mocy podana w katalogu.