Skoda Octavia II – dane techniczne, wymiary, silniki
Škoda Octavia II ma 4569–4572 mm długości, 1769 mm szerokości i bagażnik o pojemności 560–1460 litrów, zależnie od wersji nadwozia i konfiguracji. Model oferowano z silnikami benzynowymi oraz wysokoprężnymi o mocy od 80 do 200 KM. Sprawdź szczegółowe wymiary, masy, osiągi i najważniejsze jednostki napędowe.
Škoda Octavia II – podstawowe informacje
Druga generacja Octavii zadebiutowała w 2004 roku i była produkowana do 2013 roku. Samochód powstał na zmodyfikowanej platformie VW A5 PQ, wykorzystywanej także między innymi w Volkswagenie Golfie V, Seacie Leonie i Audi A3.
W ofercie znalazły się dwa główne warianty nadwozia – liftback oraz kombi. Dostępne były również odmiany RS, Scout i wersje z napędem 4×4. W 2008 roku przeprowadzono lifting obejmujący między innymi reflektory, zderzaki, pokrywę silnika, kierownicę oraz zestaw wskaźników.
Jakie są wymiary Octavii II?
Wymiary samochodu różnią się nieznacznie w zależności od wersji nadwozia, silnika i wyposażenia. Standardowy liftback ma długość około 4,57 m, dlatego bez problemu mieści się w typowych miejscach parkingowych, choć szerokość z lusterkami przekracza 2 m.
| Parametr | Wartość | Uwagi |
| Długość nadwozia | 4569–4572 mm | Zakres zależny od wersji |
| Szerokość nadwozia | 1769 mm | Bez lusterek |
| Szerokość z lusterkami | 2018 mm | Ważna przy wjazdach i parkowaniu |
| Wysokość | 1447–1533 mm | Wyższe wartości dotyczą wybranych odmian |
| Rozstaw osi | 2575–2578 mm | Wpływa na ilość miejsca w kabinie |
| Średnica zawracania | około 10,8–11,5 m | Zależna od sposobu pomiaru i wersji |
| Prześwit | 125–138 mm | Odmiana Scout ma większy prześwit |
Przestrzeń nad głową z przodu wynosi około 981 mm, a z tyłu od 966 do 984 mm. W kabinie znajduje się pięć miejsc, natomiast szerokość wnętrza na wysokości bioder i ramion z przodu wynosi około 1415 mm, a z tyłu około 1423 mm.
Ile ma bagażnik Škody Octavii II?
Jedną z największych zalet Octavii II jest funkcjonalne nadwozie liftback. Klapa otwierana razem z szybą zapewnia łatwy dostęp do przestrzeni bagażowej, podobnie jak w klasycznym hatchbacku, ale sam kufer ma rozmiar zbliżony do samochodów większej klasy.
| Wersja | Standardowa pojemność | Maksymalna pojemność |
| Liftback | 585–600 l | około 1455–1460 l |
| Kombi | 560–605 l | 1350–1655 l |
| Wersje specjalne | Zależna od napędu i wyposażenia | Do około 1655 l |
Dane katalogowe podają także wartości VDA sięgające 1665 litrów. Różnice wynikają z zastosowanej metody pomiaru, odmiany nadwozia oraz sposobu ustawienia tylnych siedzeń.
Jakie silniki benzynowe oferowano?
Gama benzynowa obejmowała zarówno proste jednostki wolnossące, jak i turbodoładowane silniki TSI oraz sportowe motory TFSI. Moc rozpoczynała się od 80 KM, a w odmianie RS dochodziła do 200 KM.
| Silnik | Moc | Osiągi i średnie spalanie |
| 1.4 MPI | 80 KM | 0–100 km/h w 14,2 s, około 7,0 l/100 km |
| 1.6 MPI | 102 KM | 0–100 km/h w 12,3 s, około 7,4 l/100 km |
| 1.2 TSI | 105 KM | 0–100 km/h w 10,3 s, około 4,9 l/100 km |
| 1.4 TSI | 122 KM | 0–100 km/h w 9,7 s, około 6,6 l/100 km |
| 1.8 TSI | 160 KM | 0–100 km/h w 7,8 s, około 7,0–7,7 l/100 km |
| 2.0 TFSI RS | 200 KM | 0–100 km/h w 7,7 s, około 7,5–7,7 l/100 km |
Silnik 1.6 MPI uchodzi za konstrukcję prostą i łatwą w obsłudze, ale nie zapewnia szczególnie dynamicznej jazdy. Jednostki TSI oferują lepszą elastyczność dzięki turbodoładowaniu, natomiast przed zakupem używanego egzemplarza należy sprawdzić historię serwisową, stan układu rozrządu i zużycie oleju.
Jakie silniki Diesla są dostępne?
Największą popularnością cieszyły się silniki 1.9 TDI, cenione za niski poziom spalania i wysoki moment obrotowy. W późniejszych latach gamę uzupełniły jednostki 1.6 TDI CR oraz 2.0 TDI z układem common rail.
| Silnik | Moc | Najważniejsze dane |
| 1.9 TDI PD | 105 KM | 250 Nm, 0–100 km/h w 11,8 s, około 4,9 l/100 km |
| 1.6 TDI CR | 105 KM | 250 Nm, 0–100 km/h w 11,1 s, około 4,2 l/100 km |
| 2.0 TDI PD | 140 KM | 320 Nm, 0–100 km/h w 9,6 s, około 5,5 l/100 km |
| 2.0 TDI CR | 140 KM | 320 Nm, 0–100 km/h w 10,2 s, około 6,3 l/100 km |
| 2.0 TDI RS | 170 KM | 350 Nm, 0–100 km/h w 8,3–8,4 s |
W starszych odmianach 1.9 TDI warto skontrolować między innymi turbosprężarkę, dwumasowe koło zamachowe, zawór EGR oraz pompowtryskiwacze. W silnikach 2.0 TDI PD szczególnej uwagi wymagają stan głowicy, układu smarowania i filtra cząstek stałych, jeśli samochód został w niego wyposażony.
Jakie osiągi ma Škoda Octavia II?
Zakres osiągów jest szeroki, ponieważ obejmuje spokojne odmiany 1.4 MPI oraz sportową Octavię RS. Prędkość maksymalna wynosi od około 172 do 242 km/h, a przyspieszenie do 100 km/h zajmuje od 7,3 do 14,4 s, zależnie od wersji i skrzyni biegów.
Najlepsze parametry oferuje benzynowa odmiana 2.0 TFSI RS o mocy 200 KM. Przyspiesza do 100 km/h w około 7,7 s i osiąga prędkość maksymalną 223 km/h. W danych dla wybranych konfiguracji pojawia się również wartość 242 km/h.
Do codziennej jazdy wystarczają silniki 1.6 MPI, 1.2 TSI oraz 1.9 TDI. Diesel zapewnia wyraźnie większy moment obrotowy, dzięki czemu lepiej radzi sobie z pełnym obciążeniem i jazdą pozamiejską.
Ile pali Octavia II?
Katalogowe spalanie zależy od silnika, przekładni, rodzaju nadwozia i napędu. Najniższe wartości osiągają wybrane diesle, natomiast benzynowe jednostki o większej pojemności zużywają więcej paliwa szczególnie w ruchu miejskim.
| Rodzaj napędu | Spalanie w mieście | Spalanie poza miastem |
| Benzynowe MPI | około 9,6–10,0 l/100 km | około 5,6–5,8 l/100 km |
| Benzynowe TSI | około 7,2–10,1 l/100 km | około 4,6–5,9 l/100 km |
| 1.9 TDI | około 6,3–7,7 l/100 km | około 4,2–5,0 l/100 km |
| 2.0 TDI | około 7,0–7,9 l/100 km | około 4,7–5,5 l/100 km |
Średnie zużycie paliwa dla całej gamy wynosi około 3,6–7,8 l/100 km według zestawień katalogowych. W realnej eksploatacji wynik zależy także od stanu technicznego auta, temperatury, stylu jazdy i rodzaju ogumienia.
Jaką masę i ładowność ma Octavia II?
Masa własna samochodu mieści się zwykle w przedziale 1170–1500 kg. Cięższe są odmiany z silnikami Diesla, automatyczną skrzynią, napędem 4×4 oraz bogatszym wyposażeniem.
Dopuszczalna masa całkowita wynosi od około 1740 do 2175 kg, a maksymalna ładowność od 540 do 705 kg. Konkretne wartości należy sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym, ponieważ różnią się między wersjami.
| Parametr | Zakres | Znaczenie |
| Masa własna | 1170–1500 kg | Masa samochodu bez obciążenia |
| Masa z kierowcą | 1240–1570 kg | Wartość zależna od wersji |
| DMC | 1740–2175 kg | Największa dopuszczalna masa auta |
| Ładowność | 540–705 kg | Pasażerowie i przewożony bagaż |
| Ładowność dachu | 75 kg | Limit dla bagażnika dachowego |
Ile może holować Škoda Octavia II?
W zależności od silnika i wersji nadwozia samochód może ciągnąć przyczepę z hamulcem o masie od 900 do 1600 kg. Dla przyczepy bez hamulca wartości wynoszą zazwyczaj 600–650 kg.
Przy wyborze auta do holowania przyczepy trzeba sprawdzić nie tylko moc silnika. Znaczenie mają także DMC zestawu, rodzaj skrzyni biegów, napęd 4×4 oraz wpisy w dokumentach konkretnego egzemplarza.
Przed podłączeniem przyczepy sprawdź wartości O.1 i O.2 w dowodzie rejestracyjnym. Określają one maksymalną masę przyczepy z hamulcem i bez hamulca.
Jakie wersje Octavii II warto znać?
Poziomy wyposażenia obejmowały między innymi Classic, Ambiente, Elegance, Laurin & Klement oraz Tour. Różnice dotyczyły klimatyzacji, systemów bezpieczeństwa, rodzaju tapicerki, wyposażenia multimedialnego i felg.
Odmiana Scout występowała wyłącznie jako kombi. Otrzymała plastikowe osłony nadwozia, większy prześwit oraz napęd 4×4 z układem Haldex czwartej generacji. W gamie znajdowały się między innymi silniki 1.8 TSI i 2.0 TDI.
Octavia RS wyróżniała się sportowym zawieszeniem obniżonym o 15 mm, mocniejszymi silnikami, innymi zderzakami, fotelami kubełkowymi i charakterystycznymi detalami we wnętrzu. Występowała z benzynowym silnikiem 2.0 TFSI o mocy 200 KM oraz wysokoprężnym 2.0 TDI o mocy 170 KM.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanej Octavii II?
Stan techniczny konkretnego samochodu jest ważniejszy niż sama wersja silnikowa. Przed zakupem warto wykonać jazdę próbną, sprawdzić historię obsługi i porównać dane z ogłoszenia z tabliczką znamionową oraz dokumentami.
Podczas oględzin zwróć uwagę na:
- korozję progów, nadkoli, klapy bagażnika i dolnych krawędzi drzwi,
- pracę turbosprężarki oraz równomierność przyspieszania,
- stan sprzęgła i dwumasowego koła zamachowego,
- działanie klimatyzacji, szyb, centralnego zamka i wyposażenia elektrycznego,
- wycieki oleju oraz płynu chłodniczego,
- zużycie zawieszenia, układu kierowniczego i hamulców.
W samochodach z automatyczną skrzynią biegów sprawdź płynność zmiany przełożeń oraz dokumentację wymian oleju. W odmianach 4×4 należy dodatkowo skontrolować sprzęgło Haldex, wał napędowy i tylny mechanizm różnicowy.
Warto zapamiętać:
- Octavia II była produkowana w latach 2004–2013.
- Długość nadwozia wynosi około 4570 mm, a szerokość 1769 mm.
- Bagażnik liftbacka ma około 585–600 l, a kombi 560–605 l.
- Gama silników obejmuje jednostki o mocy od 80 do 200 KM.
- Zbiornik paliwa ma pojemność 55 litrów.