Rozpoczynasz jazdę na crossie? Doradzamy, jak wybrać odpowiednie buty off-road.

Osoby kochające jazdę po bezdrożach i drogach szutrowych na motocyklu powinny zawsze mieć na uwadze konieczność zabezpieczenia się w postaci odpowiednio dopasowanego obuwia i odzieży. Buty na crossa to niezbędny element ubioru każdego off-roadowego maniaka. Podpowiadamy, jak dobrać buty enduro do stopy, aby zapewniały maksimum bezpieczeństwa.

Buty na crossa – jak wyglądają?

Walory estetyczne w przypadku butów na crossa schodzą na drugi plan. W tym przypadku najważniejsze są takie aspekty, jak:

  • Funkcjonalność
  • Prosty sposób zapięcia
  • Wzmocnienia cholewki
  • Wytrzymały materiał
  • Slidery na bocznych częściach buta
  • Wygodna wyściółka

To kilka najważniejszych elementów, na które trzeba zwracać uwagę, wybierając buty enduro dla siebie. W terenie istotne jest bezpieczeństwo, dlatego wytrzymały materiał buta i mocne zapięcia na klamry to gwarancja braku urazów nawet podczas wywrotki w terenie.

Buty enduro – jak dobrać rozmiar buta?

Właściwie dobrane obuwie motocyklowe jest gwarancją komfortu i bezpieczeństwa. To szczególnie ważne podczas jazdy po bezdrożach i nierównym terenie. Jak dobrać rozmiar obuwia jeżdżąc motocyklem typu cross? Buty należy dobierać, uwzględniając dwie składowe, a mianowicie:

  • Długość stopy
  • Obwód łydki

O ile konieczność zmierzenia długości stopy jest podstawową kwestią, o której pamięta niemalże każdy motocyklista, o tyle osoby podróżujące motocyklami cross, buty powinny dobierać też na podstawie obwodu łydki. Wysokość obuwia tego typu jest znaczna, gdyż zakrywa prawie całą powierzchnię łydki, dzięki czemu cała noga jest odpowiednio zabezpieczona przed uszkodzeniami w razie upadku.

Aby dobrze dobrać wielkość butów na crossa, najlepiej udać się do stacjonarnego sklepu, gdzie od ręki można przymierzyć kilka modeli. Buty cross-enduro kupowane przez internet mogą często okazać się za małe lub zbyt ciasne w obwodzie łydki.

Buty na crossa dla dzieci – czy warto je kupić?

Zdecydowanie warto kupić buty na crossa dla dzieci, które fascynują się motocyklami typu cross. Obuwie tego typu mimo to, iż jest nieco droższe od innych modeli dostępnych na rynku, to jednak idealnie zabezpiecza nogę od stopy aż do kolana przed urazami. W przypadku dzieci jest to szczególnie ważne, gdyż nawet drobne urazy występujące podczas jazdy motocyklem crossowym mogą odbijać się na stanie ich zdrowia w przyszłości.

Motocykl typu cross – buty jako niezbędny atrybut motocyklisty

Buty na crossa zawsze powinny być niezbędnym elementem wyposażenia każdego motocyklisty podróżującego po nierównościach swoim pojazdem typu cross. Buty stanowią doskonałe zabezpieczenie przed urazami stawów pod warunkiem, że są właściwie dobrane pod względem rozmiaru i sposobu zapięcia.

Wybierając obuwie dla siebie, trzeba zwrócić uwagę na materiał wykonania, metodę zapięcia, rozmiar i wysokość cholewki, która powinna być na tyle długa, aby w maksymalnym stopniu chronić jak największą powierzchnię nogi.

Redakcja