Przezorny zawsze ubezpieczony. Co warto mieć w samochodzie?

Większość kierowców miała kiedyś niezbyt przyjemną sytuację związaną z nagłą i niespodziewaną usterką pojazdu. Niekiedy do jej naprawy wystarczy jakieś drobne narzędzie, którego akurat nie ma w schowku czy w bagażniku. Które narzędzia warto posiadać w samochodzie, pomimo tego, iż nie są one obowiązkowe?

Zestaw narzędzi

W bagażniku warto posiadać zestaw podstawowych i uniwersalnych narzędzi. Może to być nożyk, śrubokręt, urządzenie do ściągania izolacji, piłka do drewna. Prędzej czy później taki sprzęt może okazać się potrzebny, a co ważne, nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Dobrze jest mieć ze sobą również dobre rękawice.

Podnośnik samochodowy i zestaw kluczy

Kierowcy przeważnie wożą ze sobą koło zapasowe, jednak wymiana koła nie jest możliwa bez podnośnika samochodowego. Należy wozić go wszędzie ze sobą, aby w razie potrzeby szybko wymienić koło i móc dojechać do celu. Do zmiany koła będzie również potrzebny klucz do kół, jednakże dobrze mieć ze sobą cały zestaw, aby w razie potrzeby móc dokręcić daną śrubę.

Zestaw zapasowych żarówek

W przeciwieństwie do innych państw, naszym kraju nie ma obowiązku wożenia ze sobą zestawu zapasowych żarówek, aczkolwiek dobrze je mieć. Należy pamiętać, iż nie można jeździć z niedziałającym oświetleniem, w razie potrzeby należy więc jak najszybciej wymienić wypaloną żarówkę. W przypadku niektórych modeli aut niestety wymiana jest możliwa tylko i wyłącznie w warsztatach, gdyż dostęp do reflektorów jest utrudniony.

Taśma izolacyjna

Nieoceniona w nagłych sytuacjach, służy do szybkiej naprawy karoserii, a także do udzielenia pierwszej pomocy. Taśma nie jest zbyt kosztowna, zajmuje niewiele miejsca, a jest niezwykle ważnym elementem wyposażenia.

Smar penetrujący

Preparat, dzięki któremu elementy, które przestały się ruszać, zaczną na nowo pracować. Środek ten działa szybko i jest niezwykle przydatny w niespodziewanych sytuacjach. Przyda się na przykład, kiedy zatarciu ulegną osie ramion wycieraczek czy podnośnik samochodowy.

Długie i solidne kable do akumulatora

Kable do akumulatora to podstawa. Odpowiednia długość zagwarantuje to, iż bez problemu będzie można podłączyć ze sobą samochody, które nie są ustawione przodem do siebie. Warto zwrócić uwagę również na ich jakość, kable nie mogą być zbyt cienkie. Nowoczesne samochody są narażone na duży pobór mocy, a gdy są nieuruchamiane przez parę dni, prawdopodobnie będą wymagały podpięcia do akumulatora, aby móc odpalić.

Nożna pompka do opon

W przypadku kiedy koło zapasowe nie jest wystarczająco napompowane, a musimy z niego skorzystać, wówczas pomoże pompka nożna. Zwykła, tania pompka, może uratować kierowcę, kiedy nie zauważy on spadku ciśnienia w zapasie. Pompowanie kół nie jest skomplikowanym zadaniem, warto jednak być do niego odpowiednio przygotowanym.

Latarka

Jeśli nagła usterka samochodu zdarzy się po zmroku, wówczas pewne czynności naprawcze są mocno utrudnione. W tej sytuacji nieoceniona staje się latarka, najlepiej z zapasem baterii. Przyda się ona w wielu sytuacjach, nie tylko w czasie nocnej awarii. A i koła nie da się zmienić w całkowitej ciemności, latarkę warto mieć zawsze w samochodowym schowku.

Zapasowe płyny

Przydatne zwłaszcza w okresie zimowym. W samochodzie powinno się wozić płyn do spryskiwaczy, a w starszych modelach olej silnikowy.

Szczotka i skrobaczka do szyb

Zimą przyda się także szczotka do szyb, umożliwiająca zgarnięcie zalegającego śniegu z pojazdu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup tej z teleskopową rączką, aby móc z łatwością zgarnąć śnieg także z dachu. Skrobaczka usunie lód z szyb, dobrą opcją będzie ta nierysująca szyb, z mosiężnym ostrzem.

Chusteczki

Chusteczkami można nie tylko przetrzeć zabrudzone reflektory czy tablicę rejestracyjną, ale także np. wytrzeć miernik poziomu oleju.

Redakcja