Najczęstsze przyczyny stukania w kołach

Irytujące stukanie w jednym z kół samochodu to z pewnością objaw doskonale znany wszystkim doświadczonym kierowcom, którzy przynajmniej kilka razy spotkali się w swoim życiu z takim objawem. Może on zwiastować spore kłopoty dlatego zwykle słysząc ten dźwięk słusznie zaczynamy się niepokoić o stan techniczny auta. Nie zawsze jednak pukanie jest oznaką wystąpienia jakiejś poważniejszej awarii, zdarza się czasami, że coś dostało się na przykład pomiędzy bieżnik opony i po prostu stuka za każdym razem gdy koło wykonuje pełny obrót. Nigdy jednak nie należy ignorować takiego dźwięku i czym prędzej sprawdzić co może zwiastować jego wystąpienie.


Stukanie w kole co może oznaczać?


Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta bowiem nieprzyjemny dźwięk dochodzący z okolicy jednego z kół może oznaczać cały szereg możliwych usterek od uszkodzonego łożyska po zużyte klocki hamulcowe.


Do najczęstszych przyczyn takiego dźwięku należą przede wszystkim banalne usterki jak niezbyt dokładne dokręcenie koła po sezonowej wymianie lub po wykonywaniu jakiejś naprawy wymagającej właśnie usunięcie tego felgi. Często mechanik przez nieuwagę może pozostawić poluzowane śruby, więc w takich przypadkach usunięcie stuków nie powinno nastręczać absolutnie żadnego problemu.
Gorzej jeśli wszystkie śruby są już dokręcone prawidłowo, a mimo tego stuki nie ustępują.lub co gorsza pojawiły się nagle podczas jazdy. Wtedy może to oznaczać naprawdę poważną awarię, która szybko doprowadzi do zniszczenia uszkodzonej części.

Jak reagować w takich sytuacjach?


W takich przypadkach należy jak najszybciej udać się do warsztatu samochodowego celem wykonania diagnozy. Warto pamiętać, że odgłos stuków dochodzących z okolic koła, o ile nie jest spowodowany jedną z błahych spraw wymienionych wyżej, prawie zawsze jest oznaką poważniejszej awarii.


Co gorsza bardzo trudno ją zdiagnozować na przysłowiowe oko i każdorazowo konieczna będzie wizyta u specjalisty. Ten problem jest na tyle poważny, że w żadnym wypadku nie należy odkładać wizyty u mechanika. Nie chcielibyście przecież, żeby podczas jazdy, z już szczególnie z większą prędkością, okazało się że macie niesprawny układ hamulcowy lub po prostu odpadło wam koło.

Są to oczywiście przypadki jak najbardziej ekstremalne i nie należy się spodziewać, że od razu przydarzą się i w naszym aucie, ale mimo to warto mieć na uwadze, że chociaż rzadko to zdarzają się one na drogach. Tak poważna awaria jak odpadnięcie koła podczas jazdy prawie za każdym razem kończy się bardzo groźnym wypadkiem, który może być tragiczny w skutkach.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *