Jak odpowiednio wybrać akumulator do samochodu?

Akumulator to jeden z ważniejszych elementów silnika i samochodu. Jego zadaniem jest zapewnienie prądu, który zasila pozostałe elementy wyposażenia auta. Akumulator, tak jak każda inna część, z biegiem czasu ulega zużyciu i ostatecznie wymaga wymiany. Wówczas bardzo ważny jest dobór odpowiedniego akumulatora. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę podczas wymiany?

Po pierwsze wybór rodzaju akumulatora

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów akumulatorów, które charakteryzują się odmiennymi parametrami technicznymi oraz zastosowaniem. Jednym z najstarszych modeli akumulatorów są akumulatory obsługowe, które wymagają zalania i/lub dolewania elektrolitu. Z biegiem czasu zostały one jednak skutecznie zastąpione akumulatorami bezobsługowymi. Najnowsze modele aut wyposażone są w wiele odbiorników prądu. Takie funkcjonalności jak system start-stop czy układ odzyskiwania energii z hamowania wymagają odpowiednio przystosowanych akumulatorów nowego typu, takich jak GEL lub AGM.

W kontekście wyboru rodzaju akumulatora warto dobierać akumulator takiego samego rodzaju, jaki został zastosowany fabrycznie przez producenta. Jeśli auto fabrycznie wyposażone zostało w  zwykły akumulator, wówczas nie ma większego sensu montowanie w nim zaawansowanego akumulatora typu AGM. Zalecenia producenta należy więc traktować priorytetowo.

Prąd rozruchowy i pojemność akumulatora

Bardzo ważnymi parametrami akumulatora są prąd rozruchowy podawany w amperach (A) oraz pojemność akumulatora wyrażona w amperogodzinach (Ah). Dużej pojemności silniki Diesla wymagają w krótkim czasie dużo większej ilości energii do rozruchu. W związku z tym lepiej sprawdzą się w nich akumulatory o większej mocy. Tymczasem silniki benzynowe potrzebują baterii o niższym prądzie rozruchowym. W przypadku tych dwóch parametrów również przede wszystkim należy kierować się zaleceniami producenta. Przy czym warto wiedzieć, aby wybrać możliwie jak największą pojemność akumulatora.

Wybierając akumulator do auta, należy zwrócić uwagę również na aspekty związane z montażem, a więc wielkość i kształt akumulatora, który musi zmieścić się w przeznaczonym dla niego miejscu.

Części samochodowe oryginalne czy zamienniki?

Zdania w tej kwestii zazwyczaj są podzielone. Bardzo często dobrej jakości zamienniki nie odbiegają znacząco od oryginałów. Nie mniej jednak duże grono kierowców preferuje wykorzystywanie wyłącznie oryginalnych części. Innowacyjnym rozwiązaniem w tym zakresie są części zamienne Economy Parts. Części zamienne Economy to części w atrakcyjnych cenach, dostosowane do konkretnych modeli.

Redakcja