Dlaczego warto posiadać alkomat?

Święta, Sylwester, grill w gronie znajomych to takie imprezy podczas których na stole zazwyczaj nie brakuje alkoholu. Często zdarza się, że po suto zakrapianej imprezie trzeba zasiąść za kierownicę samochodu. Niestety jazda w stanie nietrzeźwym może skończyć się nieszczęśliwym wypadkiem lub utratą prawa jazdy. Aby uniknąć niefortunnych zdarzeń na drodze warto zawsze posiadać przy sobie alkomat i prowadzić samochód tylko wtedy, gdy wynik wskazuje 0.0 promili.

Alkomat a jazda samochodem w stanie trzeźwości

Z roku na rok coraz więcej kierowców decyduje się na zakup miernika trzeźwości. Trend ten przywędrował do Polski z krajów zachodnich, gdzie korzystanie z alkomatów jest od dawna normą.

Zakup alkomatu to bardzo dobry pomysł. Posiadanie tego urządzenia pozwala wykluczyć jazdę w stanie nietrzeźwym. Otóż w Polsce przepisy jasno mówią o tym, że samochód można prowadzić tylko wówczas, gdy ilość alkoholu w wydychanym powietrzu nie przekracza 0,2 promila. Oznacza to, że nawet niewielka zawartość alkoholu we krwi rzędu 0,3 czy 0,4 może skutkować utratą prawa jazdy. Tymczasem taka zawartość alkoholu w organizmie przez wielu kierowców jest w zupełności nieodczuwalna. Nie oznacza to jednak, że reakcje kierowcy na drodze nie będą opóźnione. W chwilach niepewności tylko skorzystanie z alkomatu może dać każdemu kierowcy stu procentową pewność, że wsiada on za kierownicę swego samochodu w trzeźwym stanie.

Alkomat – przydatne urządzenie w wielu sytuacjach

Miernik trzeźwości to idealne urządzenie dla tych kierowców, którzy ciężko sięgają po procentowe trunki. Otóż alkohol we potrafi utrzymywać się nawet do 24 godzin. Posiadając własny alkomat nie trzeba po zakrapianej imprezie odwiedzać komisariatu policji, aby sprawdzić swój stan trzeźwości. Wystarczy wziąć to urządzenie, dmuchnąć w ustnik i spojrzeć czy wynik wynosi 0.00 promili.

Alkomat to takie urządzenie które potrafi skutecznie ustrzec od nieszczęśliwego wypadku zarówno kierowcę, jak i innych uczestników ruchu. Do domowego użytku doskonale nadaje się alkomat półprzewodnikowy. Jest to bardzo poręczne urządzenie z pomocą którego można w każdej chwili zmierzyć zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Korzystając z takiego miernika trzeźwości warto pamiętać o tym, że na wynik pomiaru może wpłynąć wiele czynników. Pośród wielu z nich można wymienić zjedzenie miętowego cukierka, żucie gumy, dym tytoniowy oraz aceton którego większe stężenie występuje u osoby z nieleczoną cukrzycą. Na nieprawidłowy wynik może też wpłynąć wilgotność powietrza.

Urządzenia te są oferowane w atrakcyjnych cenach i są bardzo dobrym wyborem dla tych kierowców, którzy nie chcą łamać przepisów ruchu drogowego i uczestniczyć w ruchu drogowym w stanie nietrzeźwym.

Redakcja