Dlaczego naprawa i kalibracja alkomatów jest ważna?

Każdy kierowca powinien posiadać dobrej jakości alkomat. Warto pamiętać, że nawet rano już jakiś czas po wypiciu ostatniego kieliszka alkoholu, organizm wciąż może nie być gotowy do bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Trzeba także pamiętać, że na drodze zdarzają się różne sytuacje, a więc bez wątpienia warto posiadać dobry alkomat i dbać o jego formę.

Zadbaj o swój alkomat

Nawet dobry alkomat wymaga czasami wizyty w serwisie. Jest to urządzenie o skomplikowanej strukturze, które posiada wiele specjalnie zaprojektowanych elementów. Oczywistym jest więc to, że alkomat może ulegać awariom lub pokazywać nieprawidłowe wyniki. Bardzo ważne jest więc to, aby urządzenie regularnie było oddawane do serwisu. Profesjonaliści sprawdzą, czy alkomat działa poprawnie, a gdy będzie to potrzebne, dokonają kalibracji. Trzeba pamiętać, że kalibrację należy wykonywać regularnie. Dlaczego? W kolejnych akapitach znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Kalibracja alkomatów – dlaczego jest ważna?

Każde urządzenie pomiarowe wymaga regularnych przeglądów i kalibracji. Alkomat może się rozkalibrować przez różne czynniki jak na przykład nieodpowiednie przechowywanie czy działanie niskich lub wysokich temperatur. Kalibracja alkomatu to podstawa, dzięki której urządzenie może działać sprawnie i poprawnie. Jeśli chodzi o prowadzenie auta po suto zakrapianej imprezie, dobrze działający alkomat to podstawa. Ważna jest poprawność pomiaru, co zapewnia regularna kalibracja.

Naprawa alkomatów oraz kalibracja to niełatwe zadanie dla kogoś, kto nie posiada odpowiedniej wiedzy i sprzętu. Takie sprawy warto powierzać profesjonalistom, którzy znają się dobrze na swojej pracy. W każdym mieście działa serwis, który zajmuje się naprawą i kalibracją alkomatów. Jeśli chcesz zadbać o sprawność urządzenia, nie działaj na własną rękę, a powierz sprawę profesjonalistom.

Alkomat – kiedy zanieść go do serwisu

Alkomat trzeba zanieść do serwisu wówczas, gdy nie działa poprawnie. Brak reakcji urządzenia podczas testu, wskazywanie 0,00 promila po zbadaniu osoby, która spożyła alkohol, czy wskazywanie różnych wyników w dwóch badaniach to tylko niektóre sygnały, powodujące konieczność oddania alkomatu do serwisu. Zawsze, gdy nie ma pewności co do prawidłowego pomiaru, warto udać się do profesjonalistów, którzy sprawdzą, czy urządzenie działa poprawnie.

Poza naprawą ważna jest także regularna kalibracja alkomatów. Jak często należy to robić? Wszystkie informacje na ten temat dostępne są w instrukcji użytkowania urządzenie lub w karcie gwarancyjnej. Im wyższej jakości alkomat, tym kalibrację można wykonywać rzadziej. Warto także pamiętać, aby dbać o urządzenie i odpowiednie przechowywanie.

Redakcja